23 Mart 2019 Cumartesi, 11:09

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Ferhan Petek

Son durak sendromu

Ferhan Petek

iletisim@bursadabugun.com

Hayattan her geleni kabullenmek lazım. Çünkü bu hem en kolay hem de en onur tazeleyici durum. Ancak; eğer bu kabulleniş size uygun görülen, köprüden öce son çıkış adayları içinse aman ha! Hatta sakın ha! Zira hiçbir canlı o kadar da çaresiz değildir, olamaz, olmamalıdır.

Hayattaki kayıplarınız aslında kazançlarınız olabilir ya da kayıp zannettikleriniz kazançlara dönüşebilir. Bırakıp gidenler, aslında gelmesi gerekenlere yer vermiş olabilir.

Size kaçırılmış gibi görünen fırsatlar aslında gelmesi gereken imkanlara yer açmış olabilir. Bütün bunları fark etmemiş olmanız da sizi aciz ya da zavallı yapmaz. Sadece bir insan olabileceği kadar salak yapar ki zaten insan salak bir varlıktır. Birini hayatınıza alacaksanız onun son durağınız olup olmamasına aldırmayın.

Biri için "Ahan da bu benim son şansım" demeyin. Diyecek duruma düşmeyin. Kendinizi ne kadar aciz hissederseniz, karşınıza çıkan "ihtimaller" de o kadar aciz olur çünkü. Siz kendinizden vazgeçmezseniz umut da sizden vazgeçmez. Çocukken kurduğunuz tüm hayaller en yaşlı ya da yolun ortasında veya sonunda hissettiğiniz zamanda da taze kalsın. Bu, içinizdeki çocuğa bağlı ama sizin elinizde. Çünkü siz, içinizdeki çocuğu ne kadar uyanık tutarsanız, hayalleriniz de o kadar uyanık kalır.

Kimsenin hayatta ya da hayatınızda olmasına bağlamayın hayatınızı. Kimsenin varlığı kadar olmasın hayalleriniz... Birinin sizinle olmasını istiyorsanız onu çağırırsınız. Gelmezse kendi bileceği iş. Birini, geleceğinizin bir üyesi olarak seçtiyseniz onu geleceğinize davet edersiniz. Davete icabet edip etmeyeceği, onun tercihi.

Kimseyi sizi tercih etmediği için suçlayamazsınız. Ha sizi tercih etmemesi onun kaybı olabilir. E o zaman da bu kaybı için ona acımanız size yalnızca zaman kaybı olur. Unutmayın; en değerli hazineniz, sevgiliniz, biricik ruh eşiniz, size bahşedilen vaktiniz.

Hayat bir oyun değildir diyenlere inat... Hayat kocaman bir lunaparktır. Size, o lunaparka girerken sayısını bilmediğiniz ve asla sayamayacağınız kadar jeton verilir. O jetonları neye, nasıl harcayacağınız sizin tercihinizdir. Jetonlar bittiğinde ise veda vakti gelmiştir. Bunu düşünün, buna inanın ve lütfen buna göre davranın.

Ay neyse çok yazdı yine. Başım da ağrıyor zaten uyuyacağım daha. Sonra görüşürüz en azından siz "Balerin"den indikten sonra...