30 Temmuz 2018 Pazartesi, 09:14

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Ferhan Petek

Ne şiş ne kebap...

Ferhan Petek

iletisim@bursadabugun.com

Kim olduğunuzu unutup, bu dünyadaki varlık sebebinizi bulamayışınızın nedeni...

Sizi, vicdanınızın bencil tarafı ile karşı karşıya bırakan vahim bir durum...

Değerlerinizi alt üst eden, neyin sizin için daha öncelikli olduğuna karar vermek bir yana kendi değerinizi anlamanıza izin vermeyen bir kaos...

Kendi hayatınızın neresinde olduğunuzu bilememe hali...

Sevgi, saygı kavramlarınızı sorgulama sebebi...

Eğer doğru adımı atmazsanız, hayatınızı yalnızca nefes alıp vermekten ibaret yapacak olan ve kendinizi özgür olduğunuz konusunda kandırmaktan başka bir şey yapamayacağınız, kendi ceza hücreniz...

Aileniz, sevdikleriniz ve siz... "Annem öyle istiyor", "Babam böyle düşlüyor" diye hayatını kendi hayatı değil, emanet edilmiş birkaç yıl olarak boşa yaşayıp gideceksiniz. Ya da tam tersini yapıp, kendinizi asi ve özgür zannederek, kırdığınız kalplerin üstüne basa basa ilerleyeceksiniz.

Oysa hayatınızın bunun dışında her anında siyah ya da beyaz olmalı bu konuda ise grinin doğru tonunu tutturmalısınız. Sırf o çok sevdiğiniz kişi size söyledi diye bir şey yapmak ya da yapmak istediğiniz bir şeyden mahrum kalmak zorunda değilsiniz.

Bu sizi "hiç" bile yapmaz. Oranıza buranıza taktığınız metaller, yüzünüzdeki o kimselere dokundurtmadığınız ve kim derse desin kesmeyeceğinizi söyleyip durduğunuz tüyler ya da rengarenk sürdüğünüz ojeler sizi özgür de yapmaz.

Önce özgürlüğün ne olduğunu öğrenin daha sonra da özgür yaşam için kolları sıvayın derim. Zira siz konuyu çok yanlış anlamışsınız. Hata sizde de değil, size öğretmeyenlerde de...

Kötü insan yoktur çünkü, sevilmeyi öğrenememiş çocuk vardır. Hangi hayatı yaşamak istediğinizi, nerede olmak, kimlerle olmak istediğinizi biliyorsanız hiç kimse sizi bunlardan alıkoyamaz.

Ama bu özgürlük sizi sevenleri kırıp dökmek zorunda olduğunuz anlamına da gelmez. Çünkü birini sevmek demek, onu mutlu görmek istemek demektir.

Bir şeyi yeterince istemiyor olmanız ya da hayattan istediklerinizi almak için yeterince yüreğinizin olmaması sizi bahaneler üretmeye itiyor biliyorum. Zaten size sözde engel olan o analarınız babalarınız da sizde yeterli isteği ya da yüreği göremediği ve siz kendinizi suçlu hissetmeyin diye suçu üstlendikleri için "engel" oluyorlar.

Bunu bile göremiyorsunuz ya da görüyorsunuz da işinize gelmiyor. Haydi balımlarım haydi, insanın yolundaki tek engel kapısının eşiğidir. Atlayın geçin, kendi hayatınızı kurun, o sözde engellerinize kambur olmaktan kurtulun.