11 Mart 2019 Pazartesi, 12:37

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Ferhan Petek

İyi ki ölmek...

Ferhan Petek

iletisim@bursadabugun.com

Senden sonra çok karıştı buralar...
İçinden sen geçen şarkıları dinleyemez, senli filmler izleyemez oldum. Bunlardan uzak durup, sensiz ne kadar eksik olduğumu kimselere çaktırmıyorum. Tam da isteyebileceğini tahmin ettiğim kadar güçlü, hiç eksik değilmişim gibi duruyorum.
"Bir gün işler çok karışır, dünya ne yaptığını bilmez insanlarla dolarsa çocukken yarattığın dünyaya sığın ve orada kal" demiştin. Hah! İşte şu an tam da o an. Dünya ne yaptığını, ne istediğini bilmeyen insanların; 3 kuruş para, 5 karış toprak için hırstan gözü dönmüş, insanlığından uzaklaşmış insanımsılarla doldu. Tamamı değil belki ama her şeye rağmen "Önce can" diyenler de bulamıyorlar birbirlerini. Bir araya gelip kaç kişi olduklarını bile sayamaz durumdalar. Etrafları kinle, nefretle, dinmek bilmeyen bir öfkeyle çevrili.
Derdini anlamadığım bir insan türü daha var ki onlar da "sen"leri olduğu halde kıymet bilmeyen, hala hallerinden şikayet edenler. "Sen"i bir kenara atmış, unutmuş; saçma salak dünya telaşlarını bahane edip "sen"lerinden çok uzaklaşmış olanlar. Benim "sen"im yanımda olsa her gün deli gibi sarılır, kucaklardım mesela. Ama onlar, öyle uzaklar ki kendi "sen"lerinden. Az kaldı doğum gününe. Hiç kutlamadık biliyorum ama ben her yıl sanki varmışsın gibi davranmak, senin yerine ardında bana bıraktıklarınla o günü şenlendirmek istiyorum, olmuyor. Boğazıma takılan birkaç parça düğümle öylece kalakalıyorum. Hem dünyaya geldiğin hem de gittiğin günlerde bir tuhaf oluyorum ben.
Dedim ya buralar çok karışık. Bazen diyorum ki "iyi ki doğmuşsun" "iyi ki varsın"larla geçmedi bugünümüz seninle hiç ama "iyi ki" ve belki de tam zamanında gitmişsin buralardan. Tuhaf ama çok uzak olduğunu hissetmediğim gibi seni de hissedemiyorum çoğu zaman. Hiç olmamışsın gibi sanki. Ama sonra bir soru takılıyor aklıma. Sen olmasaydın, ben hiç doğamazdım, beni hiç doğurmamış olurdun ki...