07 Ekim 2018 Pazar, 21:06

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Ferhan Petek

Attan inen kelebek

Ferhan Petek

iletisim@bursadabugun.com

Derler ki; "Nereye baktığın değil ne görmek istediğindir önemli olan." Peki ya nereden baktığınla kim ilgilenir? 

Baktığın yerden ne gördüğün yalnızca seninle ilgilidir. Çünkü bu, iç dünyanın sana dönüşüdür. Kimseye açıklaman gerekmez, açıklasan da kimse anlamayacaktır zaten, tabii sana göre. Çok acayip şeyler düşündüğüne inanırsın hatta aklına gelen şeylerden utanır ve kimse seni duymadığı için şükredersin. Ama aslında aynı anda seninle birlikte bilmem kaç bin insan aynı şeyleri düşünüyordur. Ancak bu gerçeği kimse bilmediğinden ya da tecrübe etmeye cesaret edemediğinden herkes kendi tuhaflıklarını saklayabildiği kadar kendine saklar. İyice bastırılanlar en olmadık zamanda ortaya çıkar ve o tuhaflıkların garibanı "tuhaf insan" ve benzeri etiketlerden birini yer. Oysa herkes kendi çapındaki en tuhaf penceresinden izler hayatı. Kendi hayatını ya da başkalarını. Hangi açıdan ne gördüğün bazen anılarını yaratır bazen de hayattaki yolunu hedefini belirlemeye kadar ilerletir insanı. 

Hayatın neresinden tutarsan o tarafı elinde kalır. Nereden bakarsan orada kalırsın. Hani nereye baktığın değil de ne gördüğün bütün hayatının asıl konusu, ana başlığıdır. Baktığın yer belirler hayattaki yerini de. Gördüğün açı söyler sana en fazla nereye kadar gidebileceğini. Baktığın yer belirler en fazla nereye kadar bakabileceğini. Nerede durduğunu senin belirlediğin gibi. Bir çoğunun sızlanmasının aksine aslında yaşadığımız her an kendi tercihimizdir. Ama kimse kabullenmez bunu. Şu anda yaşadığın her şeyi geçmişinin bir yerlerinde tercih etmişsindir mutlaka. Ama bilerek, ama yanlışlıkla. 

Nereye, nereden bakarsan orada ve o kadarsındır. Bakış açını değiştir, baktığın yeri değiştir hiç olmadı gördüklerine yaptığın yorumları değiştir. Ama illa ki bir şeyleri değiştir ki sürekli aynı kalmaktan ve hayatının sonuna geldiğini hissettiğinde geriye bakıp ne kadar da AYNI yaşadığını düşünüp bir de buna üzülme. Baktığın yerin farkında değilsen, gördüklerinde umurunda değilse o halde birlikte baktığın ya da bakacağın kişiyi doğru seç. O bakış açını doğrultacak ya da gördüklerini doğru yorumlamayı öğretecektir.