Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

18 Kasım 2020 Çarşamba, 18:49

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Emre Özpeynirci

Otomotivde üretimin sigortası iç pazar oldu

Emre Özpeynirci

iletisim@bursadabugun.com

PANDEMİNİN etkisinin Avrupa'da ve Türkiye'de yeniden artmaya başladığı ekim ayında Türk otomotiv sanayini kur ve ÖTV artışlarına rağmen iç pazarda yaşanan rekor satış ayakta tutuyor. Avrupa'da ekim ayında satışların düşmesine paralel Türkiye'nin otomotiv ihracatı ekimde yüzde 11 düşerken, iç pazarda yaşanan yüzde 93'lık artış, üretimde kayıpların telafi edilerek yüzde 14 artmasını sağladı. Yani uzun yıllar Türk otomotiv sanayini ihracat ayakta tutarken bu kez iç pazar bu rolü üstlendi.

KAPASİTE %60'A ÇIKTI

Ekimde üretim 150 bin 746 adet olurken, kapasite kullanımı ise 10 ay sonunda ilk kez yüzde 60'a yükseldi. Ama Avrupa ülkelerinde pandeminin etkisinin artmasıyla satışlarda yaşanan yüzde 7'nin üzerindeki düşüş Türkiye'nin ihracatını da etkiledi. Ekimde toplam ihracat geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 11 düşüşle 104 bin 93 adede gerilerken, otomobil ihracatındaki kayıp ise yüzde 23 ile 63 bin 657 adet oldu. 

İHRACAT %30 DÜŞTÜ

Ocak-Ekim yani 10 aylık dönemde ihracat yüzde 30 azalırken, toplam üretimde çarklar yine iç pazarda yaşanan yüzde 78'lik büyümeyle biraz toparlandı. Otomotiv üretimi 10 ayda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 azalarak 1 milyon 4 bin 974 adet, otomobil üretimi yüzde 15 azalarak 671 bin 676 adet oldu. 

LİDERLİĞİ BIRAKMIYOR

Bu dönemde, ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 30 azalarak 720 bin 208 adet olarak gerçekleşti. Otomobil ihracatı  yüzde 29 oranında azalarak 480 bin 702 adet olurken, ticari araç ihracatı yüzde 33 azaldı. Aynı dönemde, otomotiv sektörü 20,4 milyar dolarlık ihracat yaparken, yüzde 14,8 pay ile ülkemiz ihracat sıralamasında ilk sıradaki yerini korumayı sürdürdü. 

İhracat ve üretimde Oyak Renault önde

OTOMOBİL üretiminde Ocak-Ekim döneminde ilk 5 sırayı, Oyak Renault, Toyota, Hyundai Assan, Tofaş ve Honda alırken, ticari Araç üretiminde ise; Ford Otosan, Tofaş, Mercedes-Benz Türk, Karsan ve Anadolu Isuzu alıyor. Otomobil ihracatında ilk 5 Oyak Renault, Toyota, Hyundai Assan, Tofaş ve Honda'dan oluşurken, ticari araç ihracatında ise Ford Otosan, Tofaş, Mercedes, Man ve Otokar ilk 5 sırada yer alıyor.