Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

25 Haziran 2020 Perşembe, 13:00

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Emre Özpeynirci

Dünya devine Bursa'nın gücünü bilen CEO geldi

Emre Özpeynirci

iletisim@bursadabugun.com

PANDEMİ sürecinde mali sıkıntılar yaşayan Fransız Renault Grubu, kısa bir süre önce Alman Volkswagen Grubu'nda üst düzey görevlerde bulunan ve son olarak Seat Başkanı olarak görev yapan 53 yaşındaki Luca De Meo'yu, CEO olarak transfer etti.

Otomotiv endüstrisinin parlak yöneticilerinden biri olan Luca De Meo, 30 yıl önce meslek hayatına adım attığı Renault'ya CEO olarak geri dönmüş oldu. Luca De Meo, Türkiye'nin de yakından tanıdığı, otomotiv sanayinin gelişmesinde etkisi olan kişilerden biri. 2004 ila 2009 yılları arasında İtalyan Fiat'ın başındayken daha doğrusu direktörüyken, Tofaş'la çok yakın çalışmış ve hatırlayanlar bilir Bursa'da üretilen Linea'nın yaratıcılarından biri olmuştu.

TÜRKİYE'Yİ İYİ BİLİYOR

Fiat Linea'nın İstanbul boğazında yapılan uluslararası lansmanına merhum Mustafa Koç ve yakın dostu merhum Fiat Chrysler Grubu (FCA) CEO'su Sergio Marchione ile birlikte katılıp, modeli dünyaya tanıtan De Meo, Türkiye'yi çok iyi bilen bir yönetici.

Defalarca İstanbul'a ve Bursa'ya gelen, birçok seminerde konuşan, Bursa'daki üretimi yerinden inceleyen De Meo, Tofaş'ın gücüyle Fiat'ı mali krizden de çıkartan kişilerden de biriydi.

Yani Türk otomotiv sanayinin gücünü, kârlı ve kaliteli üretiminin sonuçlarını yakından biliyor. Fiat'ın başında olduğu dönemde, üretilen Linea aslında bir bakıma Renault'un Dacia Logan modeline karşı üretilmiş bir otomobildi.

CLIO EN BÜYÜK KOZU

Bundan 11 yıl önce Fiat'tayken en büyük rakibi olan Renault'ya CEO olan De Meo'nun şimdi en büyük amacı, PSA Grubu'yla evliliğe hazırlanan Fiat'a karşı mücadele etmek. Bunun için de en büyük silahının Bursa'daki Oyak Renault fabrikası olduğu da açık. Avrupa'da en çok satılan Renault modeli olan Clio'yu üreten Oyak Renault, şüphesiz De Meo'nun en büyük kozu olacak.

Bursa'yı ve Türkiye'ye yakından tanıyan, otomotivdeki gücünün farkında olan De Meo, Renault'un açıkladığı 2 milyar Euro'luk tasarruf tedbirleri kapsamında, Bursa'nın kaliteli ve kârlı üretim gücünden faydalanacağı da ortada.

Bu hafta Fransa'daki Sandouville fabrikasını ziyaret eden De Meo'nun 1 Temmuz'da resmi olarak başlayacak yeni görevinde, ilk ziyaretini ise en kârlı fabrikası olan Bursa'daki Oyak Renault'a yapması bekleniyor. Oyak Renault fabrikasının da bunun bilincinde olarak her an gelecekmiş gibi hazır durumda olduğunu düşünüyorum.

Bakalım, Bursa'nın rolü Renault için De Meo döneminde ne kadar yükselecek? Ama akıllı yönetici bu gücü kullanmayı bilir.