Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

10 Temmuz 2019 Çarşamba, 08:10

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Ekin Kopal

Neye ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz ?

Ekin Kopal

ekinkopal@bursadabugun.com

Kendinizi hiç bir silah gibi hissettiniz mi ?
Bir çekmecede sakince duruyordunuz, biri gelip tetiğinizi çekti.
Söylemek istemedikleriniz bir kurşun gibi çıktı ağzınızdan, kontrol edemediniz, durduramadınız, etrafınızda kim varsa yaraladınız.
Neydi tetiğinize basan ?
Çocuğunuzun ağlaması mı ?
Evi dağıtması mı ?
Dışarda yere yatması mı ?
Üstünü kirletmesi mi ?
Normal şartlarda başka birinin hoş görebileceği bir davranışa siz neden bu kadar çok tepki verdiniz ?
Neden duygularınızı yönetemediniz?

Şimdi duralım, bir derin nefes alıp düşünelim.
Sizi en çok ne tetikliyor ?
Sabrınızı tüketen, size söylemek istemediklerinizi söyleten, yapmak istemediklerinizi yaptıran ne ?
Bu davranışı bulduktan sonra çözümü en iyi bildiğimiz yerde arayalım, içimize dönelim.
" Hangi ihtiyacınız karşılanmadığı için tetiklendiniz ? "
Ünlü psikoloji profesörü Maslow'un meşhur ihtiyaçlar piramidine aşağıdan yukarı bir göz atalım.
En altta fizyolojik ihtiyaçlar var, yani yeterince beslenebiliyorsanız, bir eviniz varsa, ısınabiliyorsanız, temizlenebiliyorsanız, giyinebiliyorsanız, uyuyabiliyorsanız bu ihtiyaçlarınız karşılanıyor demektir.
Bir üst basamakta güvenlik ihtiyacı bulunuyor. Sadece fizyolojik anlamda değil psikolojik olarak da kendinizi mal, can anlamında güvende hissediyorsanız bu ihtiyacınız da karşılanıyor.
Üçüncü basamakta aitlik ihtiyacı yer alıyor. Kendinizi bir gruba, aileye, arkadaş çevresine ait hissediyorsanız; sevilip, destekleniyorsanız, yardım edip yardım alabiliyorsanız aitlik ihtiyacınız da karşılanmış demektir.
Piramitte yükseldikçe işler karışıyor, buraya kadar hızlı geldiyseniz biraz yavaşlamakta fayda var. Dördüncü basamak Saygınlık / Saygı görme ihtiyacı. Çevreniz tarafından saygı görüyorsanız, yaptıklarınız takdir ediliyorsa, kendinizi başarılı hissediyorsanız, özgüveniniz yüksekse bu basamaktaki ihtiyacınız da karşılanmış demektir.
En zor basamak, en üst basamak : kendini gerçekleştirme ihtiyacı. 
Anlıyor ve anlaşılıyorsanız, ideallerinize ulaştıysanız ya da ulaşmak için çaba sarfediyorsanız, yetenekleriniz doğru değerlendiriliyorsa, hayatta var olma nedeniniz sizi tatmin ediyorsa bu ihtiyacınız da karşılanmış demektir.
Şimdi hepsini bir gözden geçirelim, neden tetiklendiğinizi bulmaya çalışalım : piramitte ne kadar yükselebildiniz ?
Bir örnek olay hayal edelim :
Çocuğunuz başkalarının önünde sizi rezil etti, bağırdı, çağırdı, yerlere yattı.
Sabrınız bitti, tamamen çığrından çıktınız.
Çocuğunuza sözlü veya fiziksel şiddet uyguladınız, istemediğiniz, onaylamadığınız şekilde davrandınız ya da kendinizi tuttunuz ama sinirleriniz çok bozuldu.
Canınızdan çok sevdiğiniz çocuğunuz duygularıyla başa çıkamadığı için bir çıkmazın içindeyken ona nasıl yardım edeceğinize odaklanmak yerine hiç tanımadığınız belki de bir daha hiç görmeyeceğiniz insanların fikri, ayıplar bakışları sizin için neden bu kadar önemli ?
Başkalarının görüşlerine, çocuğunuzun o anki hislerinden ve içinde bulunduğu durumdan daha fazla değer veriyorsanız saygınlık/ saygı görme ihtiyacınız yeterince karşılanmıyor olabilir.
Dağılan ev, kırılan eşyalar, kirlenen kıyafetler çocuklarınızdan ya da sizden daha kıymetli olmadığına göre bunlara verdiğiniz yüksek tepkiler de karşılanmayan bir ihtiyacınızdan kaynaklı olabilir.

Kendi ihtiyacınızı ve nedenini bulduktan sonra geçmişe takılı kalmak yerine bulunduğumuz zamana yönelik bir çözüm bularak sizi tetikleyen problemi çözebilirsiniz.
Örneğin bulduğunuz cevap, çocukluğunuzda annenizin sizi koşulsuz sevmemesi, yeterince takdir etmemesiyse geçmişe takılı kalmak yerine annenizi affetmeye çalışabilirsiniz.

Kendi içine dönmek, altta yatan nedenleri bulmak kolay değil, tek sefer de olmaz, uzman desteği almak gerekebilir.
Amacım sadece farkındalığınızı arttırmak.
Haydi bir düşünün, 
"Sizin şu an tam olarak neye ihtiyacınız var ?"