Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

26 Nisan 2019 Cuma, 08:47

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Ekin Kopal

Bebeklere uyumayı öğretmek mümkün mü? İşte benim hikayem!

Ekin Kopal

ekinkopal@bursadabugun.com

Uykusuzluğa dayanamayan bir insan olduğumu sanırdım.

Sonra kızım doğdu ve ilk üç gün neredeyse hiç uyumadım.

Çok kaygılıydım, sürekli bebeğimin nefesini dinliyordum, nefesini duyamazsam hemen kalkıp kalp atışlarını kontrol ediyordum, yüzünü göremezsem huzursuz oluyordum.

Lohusalık gerçekten başka bir ruh hali, anlatılınca çok mantıksız gelse de yaşayınca çok iyi anlıyor insan.

Hormonlarım ve gen haritamdaki atalarımın deneyimleri vücudumu ele geçirmişti ve bebeğimin her an bir tehlike altında olabileceğini ve benim onu korumam gerektiğini söylüyorlardı.

Bebeğimi beklerken okuduğum bebek bakımıyla ilgili kitaplar baş ucumda üst üste duruyordu.

Dersime iyi çalışmıştım aslında ama sanki sınavda sorular benim çalıştığım yerlerden çıkmamıştı.

O zamana kadar çok mantıklı bulduğum ve uygulamaya karar verdiğim bebek için bir rutin ve düzen oluşturma, bebeğe kendi kendine uyumayı öğretme gibi şeyler sanki bir ışık yılı uzaktaydı ve kesinlikle uygulanabilir değildi.

Zaten kızımı kucağımdan bırakmayı hiç istemiyordum.

Kucağımda uyurken kokusunu içime çekip, unutmayayım diye beynime kazımaya çalışıyordum.

Bebeğe zarar verebileceğini okuduğum için sallamama konusunda çok kararlıydım ama emerek uyuması beni rahatsız etmiyordu. Uyumazsa kucağımda gezdiriyordum, ağır olmadığı için bu da beni çok yormuyordu.

Az ve kesintili uyumaya da alışmıştım, onun için de bu düzeni değiştirmeye yönelik bir çabam yoktu. Zor gibi görünse de kolay geliyordu belki de, bilmiyorum.

Sonra bebeğim uyumamaya başladı, bir bebeği sabaha kadar uyutmaya çalışıp uyumaması nasıl bir sinir harbidir yaşamayan bilemez.

Bebeğim gece uyumadığı için büyüme hormonunun yeterince salgılanmayacağından, ilerde depresyona girme ve obeziteye yakalanma riskinin yükseleceğine kadar bir çok araştırma sonucu okumuştum ve kendimi suçlu hissediyordum.

Uyuyamadığım için ertesi gün bebeğimle yeterince ilgilenemiyordum, gergindim, neşesizdim.

Uykusuz geceler ve uzun araştırmalar sonucunda eşimle birlikte bebeğimize uyku eğitimi vermeye karar verdik. Ancak karar vermemizle uygulamamız arasında da bir hayli zaman var, uykusu biraz düzene girse hemen vazgeçiyordum. Biz eğitimi verdiğimizde kızım 10 aylıktı.

Eğitime bebek doğduktan 3 gün sonra başlanabileceğini söyleyen uzman da var 5 ay sonra da. Bence 6-8 ay civarı daha uygun. Çünkü 6 ay öncesi emzirdiğinizde ne kadar doyduğunu anlayamıyorsunuz, gece beslemesi yapmanız gerekebiliyor. 8 ay sonrasında da hareket kabiliyeti arttığı, yatakta kalkıp oturabildiği, ayağa kalkabildiği için yönetmek zorlaşıyor. Ama tabi ki bebeğinizi en iyi siz tanıyorsunuz, doğru zamanı siz daha iyi bilebilirsiniz. 

Eğitim yaklaşık bir hafta sürüyor ve özellikle ilk günler bir hayli zor geçiyor ama bir alışkanlık kazanmak kolay bir şey değil, onun için bu zor sürece hazırsanız başlamalı ve kararlı olmalısınız.

Okuduklarım ve deneyimlerim ışığında size uyku eğitimindeki önemli noktaları özetlemeye çalışacağım.

Rutin şart !

Öncelikle bebeğinizin bir rutini yani bir programı olmalı ve bebeğiniz her gün aşağı yukarı aynı saatlerde aynı şeyleri yapmalı. Bu size sıkıcı gelebilir ama kızımdan biliyorum, bebekler rutini çok güven verici buluyor ve huzurlu olmalarını sağlıyor. Program sayesinde bebeğiniz olayların sıralamasını kavrıyor ve aç kalmayacağını, temizleneceğini, uyuyacağını anlıyor. Bebeğin uyku saatinden önce perdeleri kapatmak, ılık bir duş aldırmak, evdekilere iyi geceler demek, masaj yapmak gibi uyku öncesi rutinleri de çocuğun kendisini uykuya hazırlamasına yardımcı oluyor.

Gözlemle !

Uyku işaretlerini iyi izlemeli ve bebeğinizi gerçekten uykusu geldiğinde yatağına yatırmalısınız. Ancak burada ince bir ayar var eğer çok fazla uykusuz kalırsa da bebek aşırı yorgunluktan uykuya dalamıyor. Onun için doğru zamanda yatağına yatırmak çok önemli. Esneme, kulak kaşıma/ çekiştirme, göz ovuşturma, sırtını yay gibi germe, gözlerini tek noktaya sabitleme (dalma) gibi belirtiler uyku işareti olabilir.

Yatağında Sakinleştir !

Eğitimi ilk defa verirken yatağa yatırdığınızda odada az da olsa ışık olsun ki bebeğiniz sizi görsün, ne olduğunu anlasın. Bu eğitimi bebeğinizin iyiliği için veriyorsunuz ve amacınız yatağında uykuya dalmasını sağlamak.

Oto koltuğunda ağladığında, güvenliğini düşünerek nasıl kucağınıza almıyorsanız, koltukta otururken sakinleştirmeye çalışıyorsanız uyku eğitiminde de aynı mantıkla düşünmek size iyi gelebilir. Unutmayın, bebeğiniz her hangi bir şeye bağımlı olmadan da uykuya dalabilir.

Teması Kesme !

Ben uyku eğitimi verirken bebeğim büyük olduğu için kalkmak istedikçe tekrar yatırdım, pışpışladım, sevdim, okşadım. Elimi hiç üstünden ayırmadım. Onu terk ettiğimi ya da ona yardımcı olmadığımı düşünmesin diye orda olduğumu hissettirdim. Bebeğiniz sakinleşmiyorsa kucağınıza alıp sakinleştirdikten sonra tekrar yatırabilirsiniz,?önemli olan uykuya yatağında dalması.

Bebeğini Tanı ! Kendi Yöntemini Yarat !

Destek aldığım uyku uzmanı, eğitimi verirken konuşmamamı, bebeğim ağlasa da sadece yatış pozisyonunu değiştirmemi, sakinleştirmek bir uyku arkadaşı kullanabileceğimi söylemişti ama bence bu konudaki püf noktası, bebeği yatakta yatmaya ikna etmekten geçiyor. Sonrasında uykusu varsa ve sabırlı olursanız bir şekilde uykuya geçiyor. Siz de kendinize göre yatakta ağlamadan durmasını sağlayacak bir yöntem bulabilirsiniz. Büyüme ataklarında ya da hastalandığında bebeğim kucakta ya da emerek uyumak istediğinde eğitimi tekrarlamam gerekiyor ve ben tamamen kendime ve bebeğime göre metodumu değiştirdim. Odasındaki her şey uyku arkadaşı olabiliyor o an. Çeşitli oyunlarla, oyuncaklarla, hikayelerle bir şekilde yatakta ağlamadan kalmasını ve sakinleşmesini sağlıyorum, saçlarını okşuyorum, sonrasında kendisi uykuya dalıyor. Yani bence tek bir doğru yok, onun için buraya teknikleri yazmayacağım. Siz kendiniz için en doğru neyse onu bulabilirsiniz. Önemli olan içinizin nasıl rahat ettiği.

Bebekler dünyaya geldiklerinde bir çok şeyi nasıl yapacaklarını bilmezler.

Uyumak da bunlardan biri.

"Benim çocuğum uyumuyor, uykuyu sevmiyor." demeyin.

Çünkü uykuyu sevmeyen çocuk yoktur, uyumayı bilmeyen çocuk vardır.

Siz yeter ki sabırlı ve kararlı olun, gerisi gelecektir.