Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

19 Kasım 2020 Perşembe, 14:30

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Ece Sarı

Korona ile altın günü

Ece Sarı

iletisim@bursadabugun.com

Gündemdeki etkisini yavaşça kaybeden korona vakaların artmasıyla yine gündemin ilk sırasına oturdu. Hafta sonu yine sokağa çıkma yasağı geldi, restaurantlar, barlar, AVM'ler, okullar kapanıyor. 
İyi de arkadaş ben vatandaş olarak anlamadım! 
Vakaların, ölümlerin sayısı net değil, Bakan Koca resmi rakamı bilseniz ne olacak temmuz sonundan beri 8 kat arttı diyor ancak ben gayet de bilmek istiyorum net rakamları!
Vatandaş olarak bunu hakkım olarak görüyorum.
İkincisi, birden rahatlayıp salıverdik ilkbaharda her şeyi, sonucun böyle olacağını tahmin edemedik mi? 
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara 3 hafta tamamen kapanmamız gerektiğini dile getiriyor. Evet gerekirse!
Çünkü kızım ve ben beş ay önce hiç dışarı çıkmadığımız ve kimseyle görüşmediğimiz halde eşim çalışmak zorunda olduğu için kaptık virüsü. 
Bütün ekonomiyi, işyerlerini, hayatı nasıl durduracağız o halde diyenlere sesleniyorum. Zaten alınan kararların da pek sağlam temellere oturduğunu düşünmüyorum. 
Okullar kapanıyor, uzaktan eğitim yeterli değil. Çocuklar okula gitmiyor ama sokakta cirit atıyor, keza öğretmenler de gezip tozuyor. Başından beri okulların acilen kapanması ve açılmaması gerektiğini düşünüyorum. 
Gelelim kreşlere, okullarla birlikte kreşler de kapatılıyor ama çalışan insanlar çocuklarını ne yapacak? Büyük şehirlerde yaşayan insanların yanında anneanne babanne mi var devamlı? Çocuklara bakacak kimse yokken bu insanlar nasıl çalışacak?
Mekanlar kapatılıyor, hadi ona eyvallah. Peki belli saatlerde çıkmayınca, hafta sonu evde oturunca diğer zamanlarda mesai dışı mı oluyor bu virüs?
Çok büyük bir dalganın geleceği söyleniyor. Gerçekten virüsle mücadelemiz sizce yeterli mi? Alınan önlemlerin mantığı sağlam mı? Sokakta sigara içmek yasak ancak birlikte ziyafet sofraları kurmak neden mümkün? 
Ev gezmeleri tam hız devam ediyor, akraba ziyaretleri bitmek bilmiyor, partiler, altın günleri. Ay nasılsa herkes bizden zihniyeti... Apartmandan Neriman hanımlarla yapılan 3 kg un günü, koca tarafıyla yapılan altın günü, Necmiye hanımlarla yapılan pasta börek günü bitmiyor. Bitmiyor! Virüs nasıl bitecek?
İyi ve sağlıklı haftalar...