Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

14 Kasım 2019 Perşembe, 12:58

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Ece Sarı

Evlenilecek erkek tarifi

Ece Sarı

iletisim@bursadabugun.com

Evet ya... Hep kadınlar mı kategorize edilecek? Eğlenilecek kadın, evlenilecek kadın vs. Yok öğretmen olsun, yaz tatili şubat tatili var, eviyle de ilgilenir zihniyetiyle yana yakıla öğretmen eş arayan kaç adam sonradan avcunu yaladı haberiniz var mı? Yok el değmemiş olsun, yok namusuyla otursun, yok böyle yok şöyle... Bir de 'Evlenilecek kız mı kaldı?' diyenler var... Ben de onlara soruyorum: Eee evlenilecek adam mı var? Kadınların çatır çatır dayak yediği, öldürüldüğü, cinsel, ekonomik, psikolojik şiddete maruz kaldığı, medyada, kamusal alanda, siyasette ayrıştırıldığı, ataerkil yargılarla pata küte yargılandığı ülkemizde ben de evlenilecek adamın tarifini veriyorum kızlar... Evlenmek isteyen, evlenmek üzere olan bayyyğaaanlara duyurulur.

-Tipi önemli değil, yeter ki kompleksi olmasın. Kendiyle derdi olan adam hıncını başkasından çıkarır. Bakın benim kısa boylu adam sendromu diye uydurduğum bir sendrom vardır (İlla kısa boy şart değil). Kendine güveni olmayan bu adamlar sürekli bağırırlar, şiddete eğilimlidirler ve evli bile olsalar kadınlarla flört etmeye çalışırlar. Bunun altında kendini kendine ispat etme içgüdüsü yatar. Uzak durun.

-Sürekli parasıyla, malıyla mülküyle alakalı konuşan adam kendisini özüyle değil, eşyayla var etmektedir. İleriki süreçte fiziksel ve ekonomik şiddet gösterme ihtimali çok yüksektir.

-Evlenilecek adam iyi bir şoför olmalıdır. Alkollü araç kullanmaktan imtina ettiği gibi kurallara ve hızına dikkat etmelidir. Bu, sizin canınızı da önemsediğini gösterir. İyi bir aile babası olur.

-Eski sevgililerini, cinsel hayatını meze eden, önüne gelen 'güzel' kadına sorgusuz sualsiz yanaşmaya çalışan, yüz bulamayınca 'ben yüz vermedim' diyen, hatta abartıp yaşanmayan şeyleri yaşanmış gibi yapan adamları zaten direkt es geçin.

-Evlenilecek adam kişisi alkol kullanıyorsa adabıyla içmesini bilmelidir. Adap dediğim, yanında bulunan kadını, arkadaşlarını, aile üyelerini zor durumda bırakmayacak, yalnızsa bile kendinin ve sorumlu olduğu kişilerin prestijini sarsacak eylemlerde bulunmayacak, şiddete ve türlü sapkınlıklara yönelmeyecek bilinçte stabil kalmasıdır. Bakın bu kural çok önemli.

-Hayvanlara ve çocuklara şefkatli olmalıdır. Kadınlar hakkında cinsiyetçi yargıları olmadığı gibi kıskançlık seviyesi de tatlı anılar bırakacak düzeyde olmalıdır. Bu da çok önemli bir madde.

-Gevşek de olmamalıdır. Hiç kıskanmayan, sınırları geniş, umursamaz adamla da olmaz. Üzülürsünüz.

-Çalışkan ve en kötü zamanda iş ayırt etmeden çalışmayı ayıplamayan bir insan olmasını önemseyin.

-Annesine iyi davranan adam eşine de çocuklarına da iyi davranır. Zaten annesine vicdanı olan insanın herkese vicdanı olur. Bağımlı demiyorum bakın, annesine bağımlı olan adamdan da kaçın.

-Eğer kendiniz manyak değilseniz, bulunduğunuz ilişki içinde paranoyaklaşıp sürekli adamın telefonunu kurcalama güdüsüyle yanıp tutuşuyorsanız, takip etme arzusundaysanız da evlenmeyin.

-Eşler arasında kafi ölçüde dedikodu yapmak ilişkiyi güçlendirirmiş. Katılıyorum. Ama sürekli dedikodu yapan, kahveci dükkanlarında kadın arkadaşlarıyla o naapmıış, bu napppmış sohbetlerinde olan adamlara da güle güle. Özellikle kadın arkadaşlarına da dikkat edin. Kadın arkadaşlarıyla anlaşamıyorsanız adamla da anlaşamazsınız.

-Sosyal medyayı, mesleki şartlar dışında, çok aktif kullananlara da bay bay.

-İlişkiyi çok hızlı yaşayıp bir an önce sizi arkadaşlarıyla tanıştırıp, ailesinin içine sokup evlenme planları yapanlara da dikkat.

-Cimriler ve savurganlar liste dışı...

-Gelişime, eğitime kapalı, sizi sığlaştıracak adamlara yanaşmayın bile.

-Namusu sadece kadından bilen, ailesini ilişkisinin içine sokan adama hayır.

-Sizi başkalarına karşı korumayan, sizi dinlemeyen, duygularınızı, düşüncelerinizi, hayallerinizi önemsemeyenlerle olmaz.

-Evini, odasını pis tutan, ev işlerinden bihaber adamla bu devirde hiç olmaz. Aslan yattığı yerden belli olur. Faturalarını düzenli ödemesi ve borcuna sadık olması da çok önemli bir husus.

-Çok televizyon izleyen, kitap okumayan, yaşadığı ülkeden, gündemden uzak olanlar uzak dursun.

-Size iltifat etmeyen, değerli günleri hiç ama hiç önemsemeyen, sizinle gurur duymayan adama gooodddd byeeee...

Her şeyden önce kadınları 'evlenilecek kadın, eğlenilecek kadın' diye ayırt etmeyen, kadınların evlenilecek erkek diye listelemeye ve didiklemesine gerek bıraktırmayacak kadar dürüst ve insan olan insan bulun kendinize... Çünkü bu ülkede kadınların canı çok acıyor.

İyi haftalar efendim.