06 Ekim 2018 Cumartesi, 13:39

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Damla Yılmazer

Dijital pazarlamada yeni misiniz?

Damla Yılmazer

iletisim@bursadabugun.com

Merhaba,

İşletmeler, dijital pazarlamaya başladıklarında sosyal medya ağlarında bir sayfa açıp, reklam vererek işi çözebileceğini düşünebilir. Ancak iş bu kadar da basit değildir. Sonuç alabilmeniz için bir stratejiniz de olmalı. Eğer işletmenizi dijital dünyayla tanıştırmak istiyorsanız, zaman ve bütçeyi doğru yerlerde kullanarak doğru bir başlangıç yapabilirsiniz.

Sosyal medya ağları, işletmeniz için son derece önemli fırsat ve imkanlar yaratmaktadır. Sosyal medya sayesinde, ürün ve hizmetleriniz ile ilgili bilgi ve fiyat paylaşımı yaparak, hizmet imajınızı arttırabilirsiniz. Çünkü sosyal medya ağları, müşterilerinizle olan ilişkilerinizin artmasında ve güven duygusunun gelişmesinde önemli rol oynar. Bu sayede işletmenizin mevcut ve potansiyel müşterilerini kolaylıkla etkileyebilirsiniz.

Öncelikle dijital pazarlama kullanım alanlarını mutlaka bilmelisiniz.

Dijital pazarlamaya ve sosyal medyaya yeni adım attığınızda, 'nereden başlayacağım' diye düşünerek bir yol haritası arayabilirsiniz. Bu anlamda da öncelikle dijital pazarlamanın kullanıldığı alanları bilmekte ve araştırmakta fayda vardır., E-ticaret siteleri, blog siteleri, kurumsal web siteleri, sosyal medya araçları, video paylaşım siteleri, arama motorları, içerik paylaşımının olduğu tüm ortamlar dijital pazarlama için uygun alanlardır.

Mutlaka tüm sosyal medya ağlarını tanıyın, ama hepsinde yer almayın!

Örneğin; eğer müşterileriniz Facebook'ta yer almıyorsa, buraya zaman ve bütçe harcamanız mantıksız olacaktır. Hedeflerinizi mutlaka belirleyin. Örneğin; 'En büyük sosyal medya ağlarında mutlaka yer almalıyım!' fikri, çok da doğru olmayabilir.

Hedef kitleniz kimler? Hedef kitleniz hangi sosyal medya ağlarında kullanıcı? Kullandığı sosyal medya ağında en aktif olduğu alan hangisi? Bu soruların yanıtlarını belirleyerek aktif olacağınız sosyal ağları tespit edip, kaliteli içerikler üretmeye başlayın.

Çok basit: Doğru yer, doğru kişi, doğru paylaşım.

Unutulmamalı!

Google dizininden kaldırılmak bir işletmenin başına gelebilecek en kötü şey olabilir. Bu işe girişen birçok işletme, birtakım kişiler tarafından kandırılarak, SPAM linkler satın alabiliyor. Bu işi basite alıp kimseyi kandırmaya çalışmayın. Emin olun Google tarafında ve dijital pazarlamada öne çıkabilmenizi sağlayacak daha pek çok seçenek var.

Bu nedenle bu tür işlere girişmek, sizin için risk olacaktır. Doğru sosyal medya ağlarında kaliteli içerikler paylaşmaya başlayarak dijitale 'merhaba' diyebilirsiniz. İşler istediğiniz gibi gittiğin de alanında uzman bir ajansla anlaşarak, işletmenizi ileriye taşıyabilirsiniz.