21 Aralık 2018 Cuma, 11:57

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Damla Yılmazer

Çocuklarınız dijital dünyanın karanlık ağına düşmesin!

Damla Yılmazer

damlayilmazer@bursadabugun.com

Dijital dünya çocukların yaşamlarının bir parçası haline gelmiş durumda. Peki çocuklarımız dijital dünyada neler yapıyorlar? Gelişimlerini olumsuz yönde etkileyen unsurlar neler?

Çocukların akılları kolayca şekillendirilebilir bu yüzden sosyal medya çocukların düşünce veya davranış biçimlerini kolayca bozabilir. Küçük yaş çocuklar iyi ve kötüyü doğru bir şekilde ayırt edemezler. Bu sebeple, sosyal medyanın karanlık tarafları düşünüldüğünde çocuklar kolayca zarar görebilirler. 

Günümüzde dijital dünyanın çocuklar üzerindeki en büyük tehdidi sosyalleşmeyi engellemesi, gerçek ilişkilerden uzaklaşması ve bunların getirdiği olumsuzluklardır.

Peki bu olumsuzluklar nelerdir?

  1. Çocuk gerçek ilişkilerden, iletişimden uzaklaşır ve yalnızlaşır.
  2. Gerçek ilişkilerdeki tehlikeleri göremez hale gelir. Çünkü sosyal medyada herkes olmak istediği, görünmek istediği gibi gözükür. Gerçek ilişkilerde ise beden dili, jest ve mimiklerle bunlar daha iyi fark edilebilir.
  3. Tanımadığı bir kişi ile konuşmasını, iletişim kurmasını sakıncalı gördüğümüz çocuklar sosyal medyada bu tehlikeye, tehdide çok daha fazla açıktır.
  4. Çocuklarda mahremiyet duygusu tam olarak gelişmediği için kişisel ve özel bilgilerini kolaylıkla paylaşabilir, bu da çocuklarınızı ve sizi açık hedef haline getirebilir.
  5. Çocuğun uzun süreler boyunca sosyal medya da vakit geçirmesi, kişisel ilişkilerini etkileyebilir. Sanal ortamlardan sonra fiziksel etkileşime pek sıcak bakmayabilir. Bu da onun kişiler arası ilişki geliştirme kabiliyetini olumsuz yönde etkiler. Sosyal medya; içe kapanıklık, depresiflik ve asosyallik gibi belirtilere de sebep olabilir.

Bu sorunlar zamanla karmaşık ve geniş bir yelpazeye ulaşıyor.

Dijital dünyayı inkâr edemeyeceğimiz, haytamızdan çıkaramayacağımıza göre kullanmayı iyi kurgulamak, dengeyi sağlamak, çocuğumuz ve toplumumuz için sağlıklı bir iletişim kurmanın yollarını öğrenmek en doğru yol olacaktır. Çocukların özel olarak sosyal medya kullanabileceği yaş ancak ergenlik sonrasıdır. Daha önceki dönemlerde çocukların kendilerine özel, ebeveynlerinden gizli sosyal medya kullanıcısı olmaları birçok tehlike ve sakıncayı berberinde getirir. Doğru kullanarak ve çocuklarınızı da buna teşvik ederek hem sosyal medyanın olumsuz etkilerinden korunur hem de faydalarından yararlanmış olursunuz.