Zirvede aksiyon filmi gibi kurtarma tatbikatı

Jandarma Arama Kurtarma Timi (JAK) ekipleri, Uludağ'da helikopterlerle nefes kesen kurtarma tatbikatı yaptı.

Zirvede aksiyon filmi gibi kurtarma tatbikatı

Türkiye'nin en önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ'da kış sezonunun başlamasıyla birlikte bölgede meydana gelebilecek kaybolma, yaralanma ve mahsur kalma vakalarına müdahale edecek olan Jandarma Arama Kurtarma Timi (JAK), kurtarma tatbikatı yaptı. 24 saat esasına göre hazır bekletilen JAK timleri, hazırlanan senaryo gereği, 156 Jandarma İhbar Hattı'na imdat çağrısı yapan şahısları bulundukları yerden kurtardı. Şahıslar "Acil Çağrı Konum Belirleme Sistemi" tarafından baz GSM şebekesinin baz istasyonu kullanılarak tespit edildi ve yerleri JAK timlerine bildirildi. JAK timleri elde ettikleri bilgiler ışığında, karadan ve helikopterlerle havadan müdahale ederek yaralıları kurtardı. Tatbikatı başarı ile neticelendiren ekipler göz doldurdu.
Jandarma yetkilileri, vatandaşlardan kışın araziye çıkarken yanlarında cep telefonu, ışıldak bulundurmaları ve fosforlu giysiler, vücut ısısını uzun süre muhafaza eden, terleme neticesinde donmaya sebebiyet vermeyen giysiler kullanmalarını istedi. Herhangi bir tehlike veya kaybolma anında 156 hattının aranmasını istendi.

Zirvede aksiyon filmi gibi kurtarma tatbikatı Zirvede aksiyon filmi gibi kurtarma tatbikatı Zirvede aksiyon filmi gibi kurtarma tatbikatı Zirvede aksiyon filmi gibi kurtarma tatbikatı
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!