Zirve Yayınevi'nde yeni deliller

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu üç kişinin boğazının kesilerek öldürülmesi davasına ilişkin yeni deliller ortaya çıktı.

Zirve Yayınevi'nde yeni deliller

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, tutuklu sanık muvazzaf asker Haydar Yeşil'in Kırşehir'de yaşayan kayınbiraderi H.K, ev taşıma esnasında bulduğu harddiskin eniştesine ait olduğunu ifade ederek, Kırşehir Emniyet Müdürlüğü'ne teslim etti.


Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle görevli Malatya Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilen harddiskin bilirkişi incelemesi yaptırıldı. Harddiskte, tutuklu sanıklar Haydar Yeşil ve Ruhi Abat ile tanık koruma programından yararlanan sanık İlker Çınar'ın cinayetler öncesinde buluşarak gerçekleştirdikleri misyonerlikle ilgili toplantı görüntüleri ve cinayetlerin sonrasına ait telefon görüşme kayıtları, Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin haberler, Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından Malatya'da yapılan protesto gösterilerine ait görüntüler, Ermeniler ve Fethullah Gülen cemaatine ilişkin bilgi ve belgeler, misyonerlere ilişkin adreslerin yer aldığı ''misyonerlik şeması'' gibi belgelerin bulunduğu belirlendi.

Harddiskte yapılan incelemelerde, bilirkişi tarafından farklı isimlerle oluşturulan belgelerin pek çoğunun Malatya Jandarma Alay Komutanlığı'nda düzenlendiği tespit edildi. Bilirkişi, harddiskte bulunan, Haydar Yeşil, Ruhi Abat ve İlker Çınar'ın misyonerlikle ilgili yaptıkları toplantıların görüntülerinin deşifresini yaptı. Bu deşifrelerin de içinde bulunduğu 26 klasörlük ek deliller dava dosyasına eklendi.

Yeşil, harddiski Ülger'in talimatıyla sakladı

Mahkemeye sunulan delillere ilişkin savcılık raporunda, alınan beyanlar sonucunda harddiskin tutuklu sanık muvazzaf asker Haydar Yeşil'e ait olduğu belirtildi. Raporda, ''Eski Malatya Jandarma Alay Komutanı Mehmet Ülger'in Zirve Yayınevi cinayetine yönelik yapmış oldukları çalışmaları içeren belgeleri, Haydar Yeşil'den iyi saklamasını istemesi sonrası, Haydar Yeşil'in de belgelerin bulunduğu bu harddiski memleketi olan Kırşehir'de kayınvalidesi ve kayınbiraderinin birlikte yaşadığı eve götürerek diğer eşyaların arasına sakladığı tespit edilmiştir'' denildi.

Savcılığın mahkemeye sunduğu klasörlerde, Haydar Yeşil'in kayınbiraderi H.K'nın Kırşehir Emniyet Müdürlüğü'nde harddiski teslim ederken verdiği ifadelere de yer verildi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!