Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Zirve öncesi istekleri sıraladılar

G8 Zirvesinden somut bir karar çıkmazken gözler yarın Doha'da yapılacak olan Suriye'nin Dostları Konferansına çevrildi. Suriyeli muhalifler, zirvede uçuşa yasak bölgeden ziyade silah yardımına öncelik verdiklerini açıkladılar.

Zirve öncesi istekleri sıraladılar

 

 

Suriyeli muhalifler, zirvede uçuşa yasak bölgeden ziyade silah yardımına öncelik verdiklerini açıkladılar.

Özgür Suriye Ordusunun basın sözcüsü Louay Mikdat, batılı ve Arap liderlere seslenerek ihtiyaçlarını duydukları malzemelerin listesini sundu. Özgür Ordu, uçuşa yasak bölgeden ziyade daha çok silaha ihtiyaç duyduklarını söylerken, "kısa menzilli, karadan havaya ateşlenen, omuzda taşınabilir füzelerle, havan topu, tanksavar mermisi ve gaz maskesiyle iletişim araçlarına ihtiyacımız var" açıklamasını yaptı.Rejimle birlikte Hizbullah'a karşı da savaştıklarını belirten Özgür Suriye Ordusu, söz konusu listedeki silahların temin edilmesi halinde, sivilleri korumak amaçlı bir insani koridor oluşturabileceklerini söyledi.

Bilindiği gibi geçen hafta Beyaz Saray rejimin Suriye'de kimyasal silah kullandığını açıklamış ardından Amerika Başkanı Obama muhaliflere silah yardımı veya uçuşa yasak bölge ilanı vaat etmişti. Ancak G8 zirvesinde Rusya'nın baskısı sonucu somut bir karar alınamamıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!