Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ziraat Odası Başkanı'ndan fiyat tepkisi

Bursa Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Ahmet Doğan, Bursa Siyah İnciri'nin AB pazarında büyük talep görmesine rağmen piyasanın yüzde 60'ına hakim olan 4 -5 ihracat firmasının aralarında anlaşarak fiyatları düşürdüğünü ileri sürdü. Doğan, "Oligopol oluşturan firmalara karşı üreticilerimizi örgütleyerek ürünümüzü kendimiz AB piyasasına süreceğiz." dedi.

Ziraat Odası Başkanı'ndan fiyat tepkisi

Bursa siyah incirinin hasat döneminin başlamasıyla 3 TL'lik fiyatıyla birlikte üreticinin yüzünü güldürdüğünü kaydeden Bursa Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Ahmet Doğan şunları söyledi: "Ancak hasat döneminin başındaki bu güzel tablo hafta sonu fiyatların birden bire 1 buçuk TL seviyesine düşmesiyle alt üst oldu. Yaptığımız araştırmalar sonucu Ethaphon kullanımı dolayısıyla ihracatta bir aksama olmadığını ve üreticilerimizin sıralı hasat konusunda titiz davrandığını tespit ettik. İncire AB piyasasındaki talepte de düşüş değil aksine artış gözlenmekte. İncir fiyatlarındaki düşme sebebinin bu sebeplerin dışında olarak piyasanın yüzde 60-70'ine hakim olan 4 -5 firmanın aralarında yaptıkları anlaşma sebebi ile düştüğünü tespit ettik. Firmaların bu tavrı direkt olarak çiftçimizin alın terine göz dikmekle eşdeğerdir."

Ziraat odalarının en önemli görevinin üreticilerin haklarını savunmak olduğuna vurgu yapan Başkan Doğan, sözlerini şöyle tamamladı: "İhracatçı firmaların oligopol piyasa olmanın avantajıyla yaptıkları fiyat kırma oyununu rekabet kuruluna götüreceğiz. Konuyla ilgili hukuki girişimlerimize kısa sürede başlayacağız. Öte yandan bundan sonraki öncelikli hedefimiz özellikle dış piyasalarda talep gören ürünleri kuracağımız üretici birliği ile ihraç etmektir. Üreticimizi alın terlerinde gözü olan ihracatçı firmaların kurdukları tekellere karşı koruyacağız."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!