Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Zeytinde tehlike çanları

Kara elmas olarak bilinen zeytin bu yıl Bursalı çiftçileri üzdü. Gemlik Ziraat Odası Başkanı ve Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Çelik, zeytinde ürün kaybının yüzde 70'lerde olduğunu belirterek, "5 bin kişi açlık sınırında" dedi.

Zeytinde tehlike çanları

Çiftçinin zor durumda olduğunu ifade eden Çelik, "Zeytinde bir önceki yıla nazaran yüzde 70'e varan ürün kaybı var. Çiftçi perişan durumda. İlgililer bunu iyi değerlendirmeli ve çiftçiye yardımcı olmalılar" diye konuştu.
Çelik, Gemlik genelinde 2 milyonu aşkın zeytin ağacı olduğunu, odaya kayıtlı 4 bin, kayıtsız da bin olmak üzere ilçede 5 bin çiftçinin geçimini zeytinden sağladığını söyledi.

MUDANYA ÇİFTÇİSİNİ DOLU VURDU
Mudanya bölgesinde ise 2012 zeytin rekoltesi 20 bin ton olarak beklenmekteyken dolu afeti yüzünden çiftçi perişan oldu. Mudanya ve köylerinde 95 bin dekar arazide 2 milyon 375 bin zeytin ağacı olduğunu, bin 800 hanenin zeytinden geçindiğini ifade eden Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif Döner, 2011 yılında rekoltenin 26 bin ton olarak gerçekleştiğini söyledi. Döner, "Gündüz ve gece sıcaklık farklarının değişkenliğinden zeytinin buruşarak yüzde 80 oranında yağlık ve yüzde 20 oranında ise sofralık olarak değerlenebildi. Bu sebeple 5 liraya satılması gereken sofralık zeytin yerine yağlık olarak 80 kuruşu satılan zeytin yüzünden o yıl üreticinin yüzde 40'ı zarar etti. Bu yıl ise 2012 zeytin hasadından 20 bin ton rekolte beklendiğini biliyoruz ama maalesef 11 köyde yaklaşık 40 bin dekar arazi dolu afetinden etkilendi. Mahsul ağaçlardan yerlere döküldü. 20 bin dekar arazide ağır hasar oluştu. Bu arazilerdeki rekolte kaybı yüzde 40 ile yüzde 85 arasında değişiyor. Bu yıl zeytinimiz sofralık kalitesinde ancak dolunun zarar verdiği, zeytinlerin Marmarabirlik tarafından yağlık olarak alınıp değerlendirilmesini ümit ediyoruz. Önceki senelerde İznik'te dolu vuran zeytinler iyi fiyata alınmış" dedi.

İZNİK'TE REKOLTE YÜZDE 60 DÜŞTÜ
Bu seneki hava şartlarından dolayı zeytin üreticilerinin yaşadığı sıkıntılarını değerlendiren İznik Ziraat Odası Başkanı Vahit Mutlu, zeytinin bu yıl yüzde 60 fire vereceğini söyledi. Bu sene elverişsiz hava şartlarından zeytin üreticilerinin olumsuz etkilendiğini açıklayan Mutlu, "İznik ovasında 1 milyon 600 zeytin ağacı bulunuyor. Her yıl 30 bin ton ürün elde edilen İznik'te kötü hava şartları yüzünden yüzde 60 rekolte kaybı var. Bu da bu yıl 13 bin ton mahsul alacağımızı gösteriyor. Kaybımız çok büyük. Marmarabirlik'in iyi bir fiyat vermesini ümit ediyoruz" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!