Zerzevan Kalesi'nde bin 700 yıllık kaya mezarlığı bulundu

Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki Zerzevan Kalesi'nde yürütülen kazılarda Roma dönemine ait bin 700 yıllık kaya mezarlığı ve gizli geçit ortaya çıkarıldı.

Zerzevan Kalesi'nde bin 700 yıllık kaya mezarlığı bulundu

İlçeye 13 kilometre uzaklıktaki Demirölçek Mahallesi yakınlarında  bulunan, Roma İmparatorluğu döneminde "askeri yerleşim" olarak kullanılan  Zerzevan Kalesi'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde 2014 yılında  başlatılan kazı sürüyor.

60 dönümlük alan üzerinde 12-15 metre yüksekliğinde ve bin 200 metre  uzunluğunda sur kalıntısı, 21 metre yüksekliğinde gözetleme ve savunma kulesi,  kilise, yönetim binası, konutlar, tahıl ve silah depoları, yer altı ibadethanesi,  sığınaklar, kaya mezarları, su kanalları ile 54 su sarnıcı bulunan kale tarihe  ışık tutuyor.

Kazı çalışmalarını inceleyen Çınar Kaymakamı Selami Kaya, kazıların 4  yıl önce başladığını anımsatarak, çalışmaların önemli bir seviyeye geldiğini  söyledi.

Kazının büyük bir özveri ile devam ettiğini aktaran Kaya,"Zerzevan  Kalesi ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz adına çok önemli turizm lokasyonudur. Farklı  ülkelerden kaleyi görmeye çok sayıda turist de geliyor." dedi.

MİTHRAS TAPINAĞI İLGİ ÇEKİYOR

Kaya, kazılarda ortaya çıkan Mithras Tapınağı'nın Doğu Roma'nın  dünyada en son bulunan tapınağı olması nedeniyle ilgi gördüğünü vurgulayarak,  şöyle konuştu:

"Mithras Tapınağını görmek için özellikle Avrupa ülkelerinden çok  sayıda turist geliyor. Burası aslında antik bir şehir. Hem yer altı hem de yer  üstünde burada büyük bir şehir var. Kazı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.  Gün geçtikçe tarihi yapılar ve eserler ortaya çıkacak. Zerzevan kalesi ülkemiz  için çok önemli bir turizm destinasyonu olacak."

Kazı ekibi başkanı Dr. Öğretim Üyesi Aytaç Coşkun da bu yılki kazılara  45 gün önce başladıklarını söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!