Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Zenginlere uyarı

Servet vergisi nedeniyle Fransa'dan kaçanları Cumhurbaşkanı François Hollande sert dille uyardı. Hollande, zenginleri etik davranmaya çağırdı

Zenginlere uyarı

Louis Vuitton'un patronu Bernard Arnault'nun ardından dünyaca ünlü aktör Gerard Depardieu'nun da servet vergisi ödememek için Fransız vatandaşlığını gözden çıkarmasına Cumhurbaşkanı François Hollande'dan tepki geldi. Hollande, zengin Fransızlar'ı etik davranmaya çağırdı. Avrupa Konseyi toplantısı için Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Hollande, Depardieu'ye de gönderme yaparak, "Bedeli ne olursa olsun, etik davranışlar sergilemeliyiz" dedi.


VERGİ FARKINI GİDERELİM
Konuşmasının büyük bölümünde, Avrupa ülkeleri arasındaki farklı vergi uygulamalarını eleştiren Fransız Cumhurbaşkanı, "Bu sorunu çözmek için tek yol, vergi avantajı sağlayan ülkelerle, karşılıklı anlaşmalarımızı yeniden gözden geçirmek" dedi. Özellikle Belçika ile aralarındaki farklı vergi sisteminin uyumlu hale getirilmesi gerektiğini belirten Hollande, "Bütçe politikalarımızı düzenlemeli, farklılıkları kaldırmalıyız" vurgusu yaptı. Bazı AB ülkelerinin yasal düzenlemelerini "dopinge" benzeten Hollande, "Fransa'nın çıkarını koruması için bu sistemler yeniden incelenmeli" dedi.

İKİSİ DE BELÇİKA'YA TAŞINDI
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın zenginlerden daha fazla vergi alacağına yönelik açıklamaları Fransızlar'ı tedirgin etmişti. İlk olarak lüks tüketim grubu Louis Vuitton'un patronu Bernard Arnaul daha az vergi ödemek amacıyla Belçika'ya yerleşmişti. Dünyaca ünlü aktör Gerard Depardieu da vergi ödememek için ikâmetini Belçika'ya taşımıştı. Fransa'da mal varlığı 1 milyon 300 bin euronun üstünde olan vergi mükelleflerine servet vergisi uygulanıyor.

AYRAULT 'SEFİL ZENGİN' DEMİŞTİ
Hafta içinde Depardieu'nun taşınmasıyla ilgili Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault bir açıklama yapmış ve Hollande'a göre daha sert bir üslup kullanarak, Depardieu'ye "sefil zengin" demişti.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!