Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Zehirlenme yok, süt hazımsızlığı var"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sütten zehirlenme iddialarına karşı 'uzmanların kanaatine göre sütten kaynaklanan hazımsızlık olduğunu' ifade etti

''Zehirlenme yok, süt hazımsızlığı var''


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sütten zehirlenme iddialarına karşı 'uzmanların kanaatine göre sütten kaynaklanan hazımsızlık olduğunu' ifade etti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ;

"Genel anlamda süt hassasiyeti süt hazımsızlığı diyebileceğimiz bir sebeple süt şekerine karşı hazımsızlık diyebileceğimiz şey toplumda oldukça yaygın. Bazı insanlar süt içemez midesi bulanır. Kendisini ona karşı tedbir alarak korur. tüm ailelere anketler gönderildi. Çok sayıda anket geldiği için ama tasviye edilmeli ki 7 milyon çocuğa süt dağıtıldı. Bizdeki veriler süt şekerine karşı hazımsızlığa işaret ediyor. Sütün bulaş olma ihtimali olamaz mı? tabiki olabilir. Bilimsel veriler süt şekerine karşı hassasiyet ya da hazımsızlık olduğunu gösteriyor."

Akdağ, bu hassasiyeti olan çocuklara süt verilmeyeceğini belirterek "Tüm aileleri bir kere daha bilgilendireyim süte karşı hassasiyet varsa çocuklarınızda mutlaka okullarla paylaşın. Öğretmenler de çocuklarda böyle bir belirti varsa mutlaka dikkate alsınlar. Çocuklara ayran, yoğurt verilebilir. Bunun üzerinde bakanlık olarak çalışıyoruz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!