Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yüzüklerin kraliçesi

BALIKESİR'in Edremit İlçesi'nde, gümüş takı koleksiyonu yapan Zehra Kızılgün, yüzükleri ve koluna taktığı zincirleriyle ilgi odağı oluyor.

Yüzüklerin kraliçesi

 

Bir reklam şirketinin sahibi olan 43 yaşındaki Zehra Kızılgün, ünlü sanatçı merhum Barış Manço'ya olan hayranlığının kendisini gümüş takılara yönelttiğini 16 yaşındayken başladığı koleksiyonunda 26 yılda biriktirdiği gümüş 34 yüzük, 45 künye ve bileklik, 23 kolye, 3 halhal, 3 hızma, 5 ayak parmağı yüzüğüne sahip olduğunu söyledi.

Türkiye'de seyahat etme şansı bulduğu birçok kentten gümüş takı aldığını dile getiren Zehra Kızılgün, gümüş takının, özellikle yüzüğün kendisinde bir tutku olduğunu, 113 parçadan oluşan gümüş takı koleksiyonunu haftada bir karbonatlı su ve limonla temizlediğini anlattı.

Kızılgün, "İlk günlerde yalnızca yüzük alıyordum. Zaman içinde koleksiyonum geliştikçe, işin ruhunu öğrendim. Şimdi birçok takımın çizimini ben yapıyorum. Kapalıçarşı'da bu işi yapan ustaların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Bu yüzden Erzurum, Trabzon gibi Anadolu kentlerinde son kalan ustaların elde yaptıkları ve geleneksel motiflerin yer aldığı takıları tercih ediyorum" dedi.

113 parçadan oluşan, toplam bir kilo 50 gram takı koleksiyonun maddi değerini bilmediğini, bir yüzük için bin lira, bin 500 lira ödediğini belirten Kızılgün, "Koleksiyonumun içinde 80 yıllık bir yüzük var, 15 bin lira önerdiler, kıyıp da satamadım. Satarsam eğer, sanırım güzel bir otomobil alabilirim" diye konuştu.

Kızılgün, koleksiyonunu yaşlandığında kızına bırakmayı düşündüğünü de söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!