Yüzde 85 gitsin derken Merkel kalsın dedi

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İspanya Başbakanı Rajoy'un görüşmesinde Almanya, İspanyol hükümeti ve Rajoy'a destek verdiğini açıklandı.

 Yüzde 85 gitsin derken Merkel kalsın dedi

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve bu sıralar rüşvet skandalı ile başı dertte olan İspanyol Başbakanı Mariano Rajoy ile görüşmesi öncesinde Rajoy'a destek verdi.

Gizli hesaplardan para aldığı yönünde haberler sonrasında yapılan araştırmalarda halkın yüzde 85'lik kesiminin istifa etmesini istediği Rajoy ve Merkel, görüşmelerden İspanya'nın problemlerinin çözümüne için yapabilecek yardımın müzakere edileceği açıkladılar.

Almanya Başbakanı'nın yaptığı açılamada İspanya-Almanya ekonomik işbirliğini müzakere edileceği belirtilirken, İspanya'nın reformlarının meyvelerine vereceğine olan inanç dile getirildi.

Almanya, İspanya ile ortak ekonomi politikası ihtiyacı konusunda görüş birliği içinde olunduğu belirtilirken, Merkel Almanya'nın, İspanyol hükümeti ve Rajoy'u desteklediğinin altını çizdi.

İspanya Başbakanı Rajoy ise İspanya'nın yapısal bütçe açığı GSYH'nın yüzde 3.5'i seviyesine ineceğini belirtti.

İspanya bankacılık sistemindeki temizliğin, ekonomiye kredi akışını artıracağına değinen Rajoy, ulusal ekonomik hedefin istihdam yaratmak olduğunu söyledi. Rajoy ekonomik reformun başarısının ortalama vatandaş tarafından hissedilmediğine dikkat çekti.

Bütçe konsolidasyonuna devam edeceklerini açıklayan Rajoy, "Halk Partisi, İspanya'yı krizden çıkarmak için çalışıyor" dedi.

Hakkında çıkan rüşvet haberleri ile ilgili olarak ise İspanya Başbakanı "bana karşı yöneltilen yolsuzluk suçlamaları asılsız" diyerek yorum yaptı.


AB, İSPANYA'NIN BANKACILIK REFORMLARINI ÖVDÜ, ZORLUKLARIN DEVAM ETTİĞİ KONUSUNDA UYARDI
AB Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası tarafından İspanya için kaleme alınan gözden geçirme raporunda İspanya'nın bankacılık sektörü gözden geçirmesinin rayında olduğunu, ancak bütçe açıklarının ve borcun azaltılması için daha fazla şey yapılmasına ihtiyaçduyduğunu bildirdi.
   
İspanya'nın oluşturulan kötü banka Sareb ile ülke bankalarının sorunlu varlıklarını ayırmakta önemli ilerleme sağlamasını öven AB Komisyonu, ancak Sareb'in tam operasyonel hale gelmesi için yapılması gereken çok iş olduğunu vurguladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!