Yüzde 100 doğal yalanına inanmayın! -ÖZEL HABER

Bitkisel gıda takviyesi adı altında tarım il müdürlüklerinden ruhsat alan firmaların Bursa'da elini kolunu sallayarak satışlarını sürdürmesi tepkilere neden oluyor. Bursa Tabip Odası ve Türk Tabipler Birliği'nin konuyla ilgili başlattığı hukuki süreç devam ederken, ürünlerin hala piyasada satılması akıllarda soru işaretleri bırakıyor.

Yüzde 100 doğal yalanına inanmayın! -ÖZEL HABER

Rabia DENİZ/BURSADABUGUN.COM

Çıkardığı kanun hükmünde kararname ile alternatif tıp yöntemleri uygulanmasının yolunu açan Hükümet, bu uygulama ile sağlığı tehdit eden ilaçların artmasına da neden oldu. Bitkisel gıda takviyesi adı altında Tarım İl Müdürlükleri'nden ruhsat alan firmaların Bursa'da elini kolunu sallayarak satışlarını sürdürmesi tepkilere neden oluyor. Geçtiğimiz yıllarda bitkisel destekleme ürünlerinin yurt genelinde ölümlere neden olması Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirmiş ve İl Sağlık Müdürlükleri'ne ciddi uyarılarda bulunulmuştu. Bu anlamda teşhir edilen 'Clavis', 'Clavis panax' ve 'Klavis Panax' isimli bitkisel gıda takviyelerinin Bursa'da hala uluorta satılması da sert tepkilere neden oluyor. Konuyla ilgili hukuki süreç devam ederken, ürünlerin hala piyasada satılması akıllarda soru işaretleri bırakıyor. Büyük bütçeli tanıtımlarla yerel ve ulusal medyada yer bulan bu ürünlerin aslında bitkisel olmadığını, bir takım ilaçların etken maddesinin eklendiğini anlatan Bursa Eczacılar Odası Başkanı Kubilay Aydın, devletin sağlığı tehdit eden bu tür ilaçlara sessiz kaldığını söyledi. Bu tür firmaların yalan eczaneciliği yaptığını savunan Aydın,  "Bir ilacın etken maddesinin farmakolojik özelliklerinin ters edilmesi gerekiyor. Bilgi ve üretim kirliliği döneminde birileri bunun fırsat avcılığını yaptı. Aslında yüzde 100 denilen bu ilaçların içinde etken maddeler var. Yani bu anlamda doğal olmuyor. Vatandaşları kandırıyorlar" diye konuştu. 

'TOPLADIK' DENİLİYOR,  SATIŞI SÜRÜYOR

Türk Tabipleri Birliği ve Bursa Tabip Odası'nın açtığı dava sürüyor. Bursa Tabip Odası tarafından Dr. Mustafa Erarslan hakkında; yerel ve ulusal televizyon kanallarında ve ürünlerin tanıtımını ve reklamını yapması nedeniyle yapılan başvurulara Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan ve Türk Tabipleri birliği Merkez Konseyi'nden cevap geldi. Gönderilen yazıda Dr. Mustafa Erarslan hakkında TTB Yüksek Onur Kurulu tarafından verilen kesinleşmiş disiplin cezası bulunduğu, kendisi hakkında Reklam Kurulu tarafından sekiz ayrı dosyadan para cezaları verildiği, iletilen şikayetlerin de ilgili tabip odasına yönlendirildiği belirtiliyor. Bursa Tabip Odası tarafından yapılan bildirim üzerine tanıtım yaptığı ürünün reklamını içeren internet sitesi hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na başvuru yapılarak bu sitenin Güvenlik İnternet Hizmeti kapsamına alınarak içeriğinin filtrelenmesinin sağlandığı ifade ediliyor.

DEVLET SESSİZ KALIYOR

Dr. Mustafa Eraslan, ilaç olarak yorumladığı sağlıksız ürünleri Bursa'nın birkaç semtinde açtığı şubelerle apakçık satmaya devam ettiğini belirten Bursa Tabip Odası Genel Sekreteri Güzide Elitez, ürünlerin satışının durdurulması gerektiğini söyledi. Altıparmak, Mudanya yolu, Nilüfer ve Yıldırım ilçelerinde açtığı şubelerle yasağı çiğnemeye devam ettiğini belirten Elitez, suç duyurularının ise sonuçsuz kaldığını ifade etti. 

Sağlık Bakanlığı geçen yıl, bazı TV, radyo kanalları ile internet sitelerinde kalp damar hastalıklarına iyi geldiği belirten bitkisel gıda takviyeli 'Clavis panax', 'Clavis' ve 'Klavis panax' isimli ürünler toplatılması ve reklamlarının acilen durdurulmasını istemişti. Bu reklamları yayınlatan isimler ise Dr. Mustafa Eraslan ve Dr. Ömer Coşkun'du. Reklam Kurulu, başta kanser olmak üzere, kolesterol, şeker, tansiyon, kısırlık gibi birçok hastalığı önlediği ve tedavi ettiği iddiasıyla tanıtılan "Clavis Panax' isimli ürünün reklamlarının durdurulmasını kararlaştırmıştı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!