Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yusuf Et Kuzu Döner, Bursalılara kapılarını yenilenen yüzüyle açtı (ÖZEL HABER)

Türkiye'nin en çok döner satılan dönercisi ünvanıyla nam salmış Yusuf Et Kuzu Döner, yenilenen yüzüyle Bursalılara hizmet vermeye başladı. Üç yıldır faaliyette olan Yusuf Et Kuzu Döner, daha hızlı daha hijyenik ve daha kaliteli hizmet vermek için çehresini tepeden tırnağa değiştirdi ve açılışını yaptı. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz başta olmak üzere iş ve siyaset dünyasından önemli isimlerin katıldığı açılışta Oktay Yılmaz döner kesti. Vatandaşlar lezzetli dönerin tadına bakarak keyifli vakit geçirdi.

Yusuf Et Kuzu Döner, Bursalılara kapılarını yenilenen yüzüyle açtı (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSDA BUGÜN

Koronavirüs sürecinde, hijyen tedbirlerinin daha sıkı alınması gerektiği gözler önüne serildi. Yusuf Et Kuzu Döner de bu önlemleri daha iyi alabilmek adına, pandemiyi fırsata çevirip üç yıldır hizmet verdikleri işletmelerini tepeden tırnağa yeniledi.

Yusuf Et Kuzu Döner, bu hassas süreçte Bursalılara hem daha hijyenik hem daha hızlı hem de daha kaliteli hizmet vermek için yenilenen yüzüyle kapılarını açtı. Yenilenmeden önce günde neredeyse 800 kiloluk döner satan Yusuf Et Kuzu Döner, Bursalıları lezzetli ete doyurmaya devam edecek.

"DOĞADAN GELEN LEZZETİ, KATKISIZ ŞEKİLDE MİSAFİRLERİMİZE SUNUYORUZ"

Yusuf Et Kuzu Döner'in İşletme Müdürü Fırat Meriç, "Yusuf Et Kuzu Döner, üç yıllık bir serüven ama yeni ekibimizle Bursa halkına daha hijyenik, daha hızlı servis alabildikleri bir ortamda doğadan gelen lezzeti tattırmak amacıyla böyle bir ortamı hazırladık. İlerde yeni şubelerimizle de Bursalılarla buluşmayı umuyoruz. Bizim farkımız doğadan gelen lezzeti, katkısız şekilde misafirlerimize sunmak" diyerek tüm Bursalıları bu doğal et döneri tatmaya davet etti.

"HER GÜN ORTALAMA 800-900 KİLO DÖNER SATILIYOR"

Genel Müdür Yardımcısı Enes Gökhan, "Her zaman olduğu gibi buraya gelen misafirlerimize kaliteli ve hijyenik bir ortamda hizmet sunmaya devam ediyoruz. 3. yılımızda yepyeni bir ambiyansla ve oldukça profesyonel bir ekiple birlikte tüm koronavirüs tedbirlerini alarak değerli misafirlerimizin hizmetindeyiz. Her gün ortalama 800-900 kilo döner satıyoruz hafta sonları bu sayı daha da artıyor" şeklinde konuştu.

"ÇALIŞANLARIMIZ DÖNERLERE SEVGİLERİNİ KATIYOR"

Yusuf Et Kuzu Döner'in mutfak şefi Bekir Karakaya, bu lezzetli dönerin sırrını şöyle açıkladı: "Bu dönerin sırrı doğal hayvan kullanmamız. Mardin, Siirt, Hakkari'de kırsal bölgede yaylada otlanan hayvanları seçiyoruz çünkü doğudaki hayvanların et oranı, lezzete etki ediyor. Oranın yabani kekik otu, hayvanların yediği besinler daha farklı, bu hayvanları biz canlı olarak alıp çiftlikte besleyip Et Balık Kurumu aracılığıyla kesimini yapıyoruz. Her şey doğal, ustaların el emeğiyle oluyor. Mutfak şefi olarak sevgilerini katarak hazırladıkları bu dönerler için çalışanlarımıza teşekkür ediyorum."

 

 

 

 

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!