Yurtdışındaki Türklere dev yatırım

Yurtdışındaki Türk girişimciler, 2010'dan bu yana toplamda 1.98 milyar dolar yatırım alırken, Türkiye'deki girişimler ise 721 milyon dolar yatırım aldı. Bu dönemde yurtdışındaki Türk girişimciler kurdukları şirketlere ortalama 11 milyon dolar yatırım alırken, Türkiye'de kalan girişimciler ise 1.09 milyon dolar seviyesinde yer aldı.

Yurtdışındaki Türklere dev yatırım

TÜRKİYE startup ve yeni icatlar çıkarmak açısından hiç de azımsanmayacak kadar başarılı. Çoğunluğu genç girişimcilerimiz fikirlerini, aldıkları desteklerle işe çeviriyor. Peki nerede bu gençlerimiz? Türkiye'deki girişimcilik ekosisteminin verilerini bir araya getiren Startups.Watch'un araştırması, şirketini yabancı bir ülkede hayata geçiren Türk girişimcisinin hem yatırıma hem de başarıya doyduğunu ortaya koydu.

Yurtdışında yer alan Türk girişimcilerin aldıkları yatırımları erken aşama ve olgun aşama olarak hesapladık. Bu rakamları da Türkiye'de girişimlerini başlatan girişimcilerle kıyasladık. Buna göre yurtdışındaki Türk girişimciler, 2010'dan bu yana toplamda 180 yatırım turunda toplamda 1.98 milyar dolar yatırım almayı başardı. Türkiye'deki girişimler ise 659 tur yatırımda 721 milyon dolar toplamayı başardı. Ortalama yatırım turlarında ise söz konusu dönemlerde yurtdışındaki Türk girişimciler kurdukları şirketlere 11 milyon dolar yatırım alırken, Türkiye'de kalan girişimciler ise 1.09 milyon dolar seviyesinde yer aldı. İşte bu girişim ekosistemimizde değişmesi gereken ilk tablo. Çünkü bu tablo değişmezse başarılı girişimcilerimiz Türkiye'de değil yabancı ülkelere yönelecekler ve icatları da Türkiye'yi değil onları zengin edecek.

TÜRKİYE'DE YATIRIM SAYISI FAZLA
Peki, hangi aşamada, neredeki girişimler daha çok yatırım alıyor. Buna göre yurtdışında şirket kuran girişimler, 2010'dan bu yana 177 turda 981 milyon dolar yatırım aldı. Türkiye'de ise erken aşama girişimler 644 tur yatırım toplamayı başardı. Toplamda alınan yatırım değeri ise 431 milyon dolar. Bu rakamlara bakarak Türkiye'de kalan girişimlerin yatırım alma şansı miktar daha az olsa da daha yüksek. Ortalamalarda ise karşımıza çıkan tablo şu şekilde, yurtdışındaki Türk girişimciler 5.5 milyon dolar fon toplarken, Türkiye'deki girişimciler ise 669 bin dolarla girişimcilik macerasına devam ediyor. Olgun aşamada ise girişim başına düşen rakamlar artıyor. Yurtdışındaki Türk girişimciler, toplamda 3 tur yatırımda 1 milyar dolardan fazla fon toplamayı başardı. Yani girişim başında 333 milyon dolar civarına denk geliyor. Türkiye'de kurulan olgun girişimler ise 15 turda toplamda 290 milyon dolar yatırım almayı başardı. Bu da olgun aşamadaki Türkiye'deki girişimcilerin ortalama 19.3 milyon dolar yatırım aldığını gösteriyor.

TÜRKİYE'DE 2017 REKORU
YURTDIŞINDAKİ Türk girişimcilerin ve Türkiye'deki girişimcilerin hangi yıllarda daha fazla yatırım aldıklarını inceledik. Buna göre Türkiye'deki erken aşama girişimler 2017 yılında 111.2 milyon dolarla rekor kırdı. Yurtdışındaki Türk girişimcilerin ise yatırım konusunda en parlak olduğu yıl 339.4 milyon dolarla 2015 yılı oldu. Yurtdışındaki Türklerin kurduğu olgun girişimlerin rekor yılı ise şimdiden 2018 oldu. Bu girişimler ilk 5 ayda 562 milyon dolar yatırım topladı. Olgun girişimler konusunda Türkiye'de öne çıkan yıl ise 106 milyon dolarla 2015 oldu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!