Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yunanistan Makedonya'nın NATO üyeliğini onayladı

Yunanistan'da meclis, isim konusunda varılan anlaşmanın ardından komşusu Makedonya'nın NATO üyeliğine ilişkin protokolü onayladı.

Yunanistan Makedonya'nın NATO üyeliğini onayladı

Toplam 300 sandalyeli mecliste 294 milletvekilinin katıldığı oylamada  protokol, 153 milletvekilinin "evet" oyuyla geçti. Oylamada, 140 milletvekili  "hayır" oyu kullandı.

İktidardaki SYRIZA vekillerinin yanı sıra Potami (Nehir) partisinin  desteğini alan protokole, ana muhalefetteki Yeni Demokrasi (ND) ve hükümetin eski  ortağı Bağımsız Yunanlar (ANEL) karşı çıktı.

Oylama sonunda 13 oy farkla geçen protokol sayesinde, yaklaşık 28  yıllık "isim sorunu"nu, ülkenin adını "Kuzey Makedonya" olarak değiştirerek  çözecek anlaşma kapsamında son adım atılmış oldu.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, milletvekillerine yaptığı  konuşmada, anlaşmanın geçmesine vesile olan vekillere teşekkür ederek, "Tehdit ve  şantajlara rağmen, vatanperverlik görevimizi yerine getirdiğimize inanıyorum."  ifadesini kullandı.

Bugünkü kararın ülkenin geleceğini bağladığını belirten ND Lideri  Kiriakos Miçotakis ise halkın çoğunluğunun anlaşmaya karşı olduğunu savundu ve  anlaşmayı "ulusal yenilgi" olarak niteledi.

Balkanlar'ın iki komşu ülkesi Yunanistan ile Makedonya arasında,  Makedonya'nın eski Yugoslavya'dan ayrılıp bağımsızlığını ilan ettiği 1991'den bu  yana devam eden isim sorunu, iki ülke başbakanlarının katılımıyla 17 Haziran'da  imzalanan Prespa Anlaşması ile çözüme kavuşmuştu.

Makedonya'nın adının "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak  değiştirilmesini öngören anlaşmayla ilgili önce Makedonya'da ardından  Yunanistan'da gerekli yasal süreçlerin tamamlanmasıyla tarihi meselenin çözümünde  sona gelinmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!