Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yunanistan'ın gündemi cami

Atina'da inşa edilecek ilk cami için açılan ihale şimdilik sonuçsuz kaldı.

Yunanistan'ın gündemi cami

Projenin finansmanı ve yönetiminden sorumlu Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı ile cami ihalesi ve inşaatını üstlenen Altyapı Bakanlığı, en geç ay sonuna kadar yeniden ihaleye çıkmayı kararlaştırdı. Öte yandan Kilise gibi Atina'ya cami yapılmasına tam destek veren Atina Üniversitesi Teoloji Okulu Dekanı Prof. Dr. Marios Begzos, projenin en kısa sürede bitirilerek Müslümanların hizmetine sunulmasının devletin kutsal bir görevi olduğunu vurguladı.

Başkent Atina'ya yapılacak cami projesi gündemden düşmüyor. Onlarca yıldan bu yana siyasi irade eksikliği ve protestolar sebebiyle bir türlü kazma vurulamayan cami projesi için geçen hafta yapılan ihaleye teklif gelmemesi, ilgili bakanlıklarda şaşkınlığa sebep oldu. İhale sürecini yürüten Altyapı Bakanlığı ile cami finansmanı sağlayan Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı, Müslümanların talebine cevap vermek için çalışmalarını hızlandırdı.

Son durumu ilişkin önemli açıklamalarda bulunan cami projesinden sorumlu bakanlıklar, ay sonuna kadar yeniden çıkılacak ihaleye bu defa teklif geleceğine inanıyor. Ancak ihaleyi alacak inşaat şirketi, cami yapılmasına ilişkin yasanın iptali için Danıştay'a açılan davanın sonucu çıkana kadar çalışmalara başlayamayacak.

Altyapı Bakanlığı'nın Kamu Yapı İşleri Genel Sekreterliği'nde Ramazan ayının ilk günü sabah saat 10.00'da sona eren ihaleye daha önce şartname alan 10 kadar firmadan hiçbiri gelmedi. Başkent Atina'daki Votanikos semtinde cami için tahsis edilen 17 dönümlük arsa içerisinde yer alan eskiden Deniz Kuvvetleri'ne ait yaklaşık bin metrekarelik oto tamirhanesinden dönüştürülecek projenin ihalesinin yapılacağı Kamu Yapı İşleri Genel Sekreterliği önünde sabah 09.00 sularında toplanan aşırı sağcı gruplardan oluşan yaklaşık 100 kişi, caminin inşa edilmemesi için protesto gösterisinde bulundu. İhaleye herhangi bir şirketin teklif vermemesinde protestoların da etkili olduğu değerlendirmesi yapılıyor.  

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!