Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yunanistan'ı kızdıran anlaşma

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin, KKTC ile Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması imzalamasının uluslararası hukuka ve BM kararlarına aykırı olduğunu iddia etti.

Yunanistan'ı kızdıran anlaşma

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Türkiye'nin bu hareketi uluslararası hukuka ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırıdır. Söz konusu 'anlaşma' geçersiz ve anlamsızdır" ifadelerini kullandı.

Kıbrıslı Rumların, İsrail ile Ada açıklarında doğalgaz araması üzerine harekete geçen Türkiye ve KKTC, dün Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'nın altına imza koymuştu. Taraflar arasında imzalanan anlaşma, Türkiye ve KKTC'nin Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz aramak için sondaj yapmasına olanak sağlayacak.

KRİZ NASIL BAŞ GÖSTERDİ
Doğu Akdeniz'de sular, geçtiğimiz Aralık ayında Kıbrıs Rum kesiminin tek taraflı olarak İsrail'le Kıta Sahanlığı Anlaşması imzalamasıyla ısınmaya başladı. Bu adım Ankara'nın tepkisini çekerken, söz konusu gerginlik Birleşmiş Milletler'in bu ay başında yayınladığı Mavi Marmara raporunun ardından daha da arttı.

Türkiye'nin, İsrail'e karşı açıklanan yaptırım paketi kapsamında, Doğu Akdeniz'de seyrüsefer güvenliğiyle ilgili her türlü önlemi alacağını duyurması ise tüm dünyanın gözünün bu bölgeye çevrilmesine neden oldu.

Kıbrıs Rum yönetimi adına adanın yaklaşık 175 kilometre güneyinde Pazar gününden bu yana sondaj çalışmalarını sürdüren ABD'li Noble Energy şirketi, geçen yıl bölgeye bitişik İsrail sularında doğalgaz bulmuş ve bölgenin doğalgaz yatakları ile kaplı olduğunu belirlemişti.

Rum tarafından dün yapılan açıklamaya göre, Noble Energy, Afrodit adı verilen 12'nci parseldeki deneme sondajlarının ilk aşamasını tamamladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!