Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yunanistan fırtınası büyüyor

Avrupa'da ardı ardına gelen açıklamalarla Yunanistan kaynaklı endişelerin alarm seviyesine çıkması, euroya güç kaybettirirken borsalarda sert düşüşler yaşanıyor.

Yunanistan fırtınası büyüyor

IMF Yunanistan temsilcisi Bob Traa'nın, Yunanistan'ın 2012 yılında da resesyonda kalacağını bildirmesi ve Yunan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos'un bu haftanın hem Yunanistan hem de euro birliği için zor geçeceğini açıklaması Avrupa'da piyasaları olumsuz etkiliyor.

Dolar karşısında gerileyen euro, yaklaşık yüzde 1'lik kayıpla 1.36 seviyesinde bulunuyor. Euro, geçen hafta merkez bankalarının dolar likiditesi sağlamak için koordineli hareket etme kararıyla 1.39'un üzerine görmüştü.

Avrupa'da bozulan hava, başta Yunanistan borsası olmak üzerek Kıta'daki hisse senetleri piyasasına da sert satış olarak yansıyor.

Yunan borsasındaki kayıp yüzde 3'e yaklaşırken, Almanya, Fransa ve İngiltere'nin gösterge endeksleri de yüzde 2'yi aşan düşüşler yaşıyor.

İçeride ise İMKB pozitif ayrışıyor. İMKB 100 Endeksi yurtdışındaki gerilemeye karşın yüzde 0.2 yükselişle, 58 bin puanın hemen altında işlem görüyor.

Kur tarafında ise dolar, yüzde 1'i aşan yükselişle TL karşısında 1.80'nin hemen altında bulunuyor. Euro, ise 2.45 TL'den işlem görüyor.

IMF MORAL BOZDU

Traa The Economist tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Yunanistan ekonomisinin bu yıl yüzde 5.5, gelecek yıl ise yüzde 2.5 oranında  daralmasını öngördüklerini belirtti.

Dört yıl üst üste daralan ülke ekonomisinin, 2013 yılında resesyondan çıkmasını beklediklerini ifade eden Traa, Yunanistan programının zor bir dönemeçten geçtiğine dikkati çekti.

"Reformlar yeniden canlanmadan toparlanma gerçekleşemez" diyen Traa, Yunanistan ekonomisinin gelecek yılın sonunda toparlanması, 2013'te de büyümeye  geçmesinin beklendiğini vurguladı.

Yunanistan Maliye Bakanı'nın da yaptığı açıklamalarda euro bölgesi ve Yunanistan'ın zor bir hafta ile karşı karşıya olduğunu belirtmesi de moral bozdu.

Venizelos Economist tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, 17 ülkenin ortak para birimi euronun geleceği ve borçlu ülkelerin finansmanına  yönelik alınacak kararlar açısından euro bölgesi ve ülkesi açısından zor bir hafta olacağını vurguladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!