Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yunanistan'a yeni devlet televizyonu

Yunanistan'da kapatılan devlet televizyonu EDT adıyla geri dönüyor

Yunanistan'a yeni devlet televizyonu

Yunanistan'da kapatılan devlet televizyonu, yeni bir kanalla yayınlarına başlamak için hazırlanıyor. ERT yerine bu kez EDT adıyla yayın yapacak kanalın sinyalleri ve logosu ekranlarda yer almaya başladı. Ancak işlerine son verilen ERT çalışanları, devletin yeni girişimine tepkili.

Yunanistan'da hükümetin tasarruf paketi kapsamında kapatma kararı aldığı devlet televizyonu ERT'nin yerine yeni kanal geliyor. Ülkede önce basın işçileriyle başlayan ardından genel greve dönüşen ERT'nin kapatılmasına karşı protestolar kanalı kurtarmaya yetmemişti. Ancak devlet kanalı şimdi EDT adıyla geri dönüyor.

ÖZEL BİR KANAL BİNASINDAN YAYIN

Yeni kanal, şimdilik özel bir televizyon kanalının binasından yayın yapacak. ERT çalışanları ise devletin bu yeni girişimine öfkeli. Çalışanlar ekranda dönmeye başlayan sinyallerin ve logonun sahte olduğu görüşünde. Eski ERT çalışanlarının iddiası şöyle: "Bu kanalın ERT çalışanları, stüdyoları, programları ve yayınlarıyla yakından uzaktan hiçbir ilgisi yok. Bir özel şirketle geçici olarak işbirliği yapıp yayınlara başlamak istiyorlar."

'YUNAN HALKI BİZİ BAĞRINA BASTI'

İşten çıkartılan devlet televizyon kanalı çalışanları işgal ettikleri ERT binasında büyük bir kararlılıkla yayınlarını sürdürüyor. Bir ERT çalışanı son gelişmelerle ilgili şöyle dedi: "Yayınlarımızı sürekli olarak sürdürmek ve programlarımızı geliştirmek konusunda bizim önemli bir sorumluluğumuz var. Çünkü Yunan halkı bizi bağrına bastı."

YENİDEN YAPILANMA İSTEMİYORLAR

Maliye Bakanlığı, devlet televizyonu çalışanlarının 17 Haziran itibariyle iş akitlerine son vermişti. Bakanlığın, kanaldaki görevlilerin sayısının azaltılarak, yeniden yapılanmaya gidilmesi talebine ise çalışanlar karşı çıkıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!