Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

YÜKSEKOVA YİNE KARIŞTI

BDP il teşkilatı tarafından yapılan basın açıklamasında gerginlik yaşandı.

YÜKSEKOVA YİNE KARIŞTI

HAKKARİ' nin Yüksekova İlçesi'nde geçen Cumartesi günü dağıtılan 'Mezit' imzalı bildiriyi protesto etmek amacıyla BDP il teşkilatı tarafından basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklaması ardından Cengiz Topel Caddesi'nde toplanan bir grup gösterici ile polis arasında gerginlik yaşandı. Polis, taş atan göstericilere gözyaşartıcı bomba ile tazyikli su ile müdahale etti.

VALİ İSTİFA ETSİN
BDP il teşkilatı önünde toplanan, aralarında BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, BDP İl Başkanı Orhan Koparan, BDP İlçe Başkanı Hüsnü Bulgan'nın da bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi eski cezaevi kavşağına kadar yürüdü. Cezaevi Kavşağı'nda da basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını, BDP yöneticilerinden Metin Yaşar okudu. Yaşar, 'Mezit' bildirisi ile ilgili Vali, kaymakam ve emniyet müdürünün duyarsız davrandığı ileri sürüp istifa etmelerini istedi.

POLİS MÜDAHALE ETTİ
Yapılan basın açıklaması ardından da dağılan gruplar, Cengiz Topel Caddesi'nde yeniden toplandı. Öcalan lehine slogan atıp yürümek isteyen grubu dağıtmak isteyen polis taş yağmuruna tutuldu. Polis, grubu dağıtmak için göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su ile müdahalede bulundu.

Polislere taş ve molotof kokteyle karşılık veren gruplarla polis arasında gerginlik sürüyor. Olayların devam ettiği Yüksekova İlçesi'nde esnaf ise olaylar sırasında kepenk kapattı.

MEZİT BİLDİRİSİ
Yüksekova İlçesi'nde pazartesi günü Güngör Caddesi üzerinde bomba süsü verilen piknik tüpüne bağlı düzenek, güvenlik güçleri tarafından imha edilirken, vatandaşlar ise bu olayın 19 Şubat 2011'de dağıtılan 'Mezit' bildirisi ile ilişkili olduğunu iddia etmişti. Arapça kökenli olduğu ve 'yeni doğan' anlamına gelen 'Mezit' imzalı bildiride, 4 yıldan beri ilçede devam eden ve ilçeyi yaşanmaz hale getiren olayları bu memleketin çocukları ya da insanlarının yapmadığı belirtilmiş ve pazartesi günü de iş başlanacağı yazılmıştı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!