Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yüce Divan sinyali!

Başbakan Erdoğan'ın, bankaların battığı dönemi kastederek 'O günleri inceleteceğiz' açıklaması, 'Yüce Divan sinyali' olarak algılandı.

Yüce Divan sinyali!

Ankara'daki siyasi çevreler, önce bir Meclis Araştırma komisyonu ile durum tespiti yapılması, daha sonra da gerekiyorsa Meclis Soruşrurması ile, Yüce Divan yolunun açılabileceğini vurguladılar.


Başbakan Erdoğan Moğolistan gezisinden yurda dönerken, 2002 Kasım ayında sona eren MHP-DSP-ANAP koalisyon hükümeti dönemini, batık bankalar açısından inceleteceğini açıkladı.

Erdoğan 'Bu bankaların 111 katrilyon kaybı var. Faiziyle beraber 246 katrilyonu buluyor. Zorunlu tasarrufta 13.5 katrilyon, KEY'de 3.5 katrilyon tamamen bunların dönemine ait. Hepsini çıkaracağız ortaya. Kim bilir daha neler çıkacak?' dedi.

YILMAZ DA GİRER

Başbakanın bu sözleri batık bankalar konusunda AKP'nin bir Meclis Araştırma önergesi vereceği biçiminde yorumlandı. Araştırma Komisyonu kurulursa 28 Mayıs 1999-19 Kasım 2012 tarihleri arasında görev yapan DSP-MHP-ANAP kolasiyon döneindeki ekonomi, mercek altına alınacak. 2001 krizi ve bankaların batş süreci incelenecek.

Türkiye'yi 2001 krizine getiren dönemde, DSP'li Devlet Bakanları Recep Önal ve Masum Türker, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı yapmış, daha sonra da Kemal Derviş ABD'den getirilerek ekomomideki felakete el koymuştu. Koalisyon hüümeti döneminde Maliye Bakanlığı görevinde ise bugün MHP'de olan ANAP'lı Sümer Oral bulunuyordu.

Koalisyon dönemi ve batık bankalar konusunun Meclis Araştırma Komisyonu tarafından mercek altına alınması durumunda, sadece MHP lideri Devlet Bahçeli değil, koalisyon ortağı olan dönemin Başbakan yardımcısı Mesut Yılmaz ile ANAP, MHP ve DSP'li bakanların icraatlarının da gündeme gelmesi bekleniyor.

(gazeteport)

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!