YSK'dan "yurt dışında seçim" genelgesi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için yurt dışında oy kullanacak seçmenler için oy verme saatlerini 09.00-21.00 olarak belirledi.

YSK'dan ''yurt dışında seçim'' genelgesi

Yurt dışı ilçe seçim kurulu, yurt dışı sandık kurulları, yurt dışı  temsilciliklerde oyları saklamak ve yurt dışı ilçe seçim kuruluna ulaştırmakla  görevli sandık kurullarıyla yurt dışı oyların sayım ve dökümüyle görevli sandık  kurullarının görev ve yetkileri ve yurt dışında oy verme işlemlerine ilişkin YSK  Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Genelgeye göre, seçim yapılacak yabancı ülkelerdeki yurt dışı  temsilciliğinde oy kullanma gün sayısı ve başlangıç günü o ülkedeki seçmen sayısı  gözetilerek her bir temsilcilik için Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek.

Temsilciliklerde ve ihtiyaç duyulması halinde diğer yerlerde kurulacak  seçim sandıklarında sadece seçmen kütüğüne kayıtlı olan Türk vatandaşları oy  kullanabilecek.

Dışişleri Bakanlığının görüşü alınarak Yüksek Seçim Kurulunca  belirlenen oy verme yerinde sandığın konulacağı yer sandık kurulunca  kararlaştırılacak. Sandığın konulacağı yerlerin belirlenmesinde, seçmenin oyunu  kolaylıkla, serbestçe ve gizli şekilde verebilmesi göz önünde bulundurulacak.  Ayrıca İlçe Seçim Kurulu ve temsilciliklerce sandıkların konulacağı yere elektrik  ve internet hattının çekilmesi için gerekli önlemler alınacak. Sandığın konulduğu  yer, oy verme süresince değiştirilemeyecek.

Sandık kurulları, oy serbestliğini ve gizliliğini sağlayacak şekilde,  en az 2 kapalı oy verme kabini hazırlayacak. Yüksek Seçim Kurulunca gönderilen oy  vermeye özel kabinlerin kullanılması esas olacak.

Sandık yerinin duyurulması

Yurt dışında sandıkların konulacağı yerler, Yüksek Seçim Kurulunun  www.ysk.gov.tr internet adresinde ilan edilecek ve temsilciliklerce de  bölgelerinde bulunan seçmenlere uygun araçlarla duyurulacak.

Sandık çevresinde, sandık kurulu başkan ve üyeleri, adaylar,  milletvekilleri, o sandık bölgesinde kayıtlı seçmenler ve o sandıkta görevli  müşahitler ile bina sorumluları ve çağrı veya ihbar üzerine gelen görevli kolluk  güçleri veya özel güvenlik görevlilerinden başka kimse bulunamayacak.

Seçmenler, yurt dışında sandık kurulan temsilciliklerin herhangi  birinde oy kullanabilecek. Kasıtlı suçtan dolayı hakkındaki mahkumiyet hükmü  kesinleşmiş olmakla birlikte, henüz ceza infaz kurumuna alınmayan, koşullu  salıverilen ya da denetimli serbestlik hükümlerinden yararlanmak suretiyle  salıverilen ancak hak ederek salıverilme süresi dolmayan hükümlüler ile uzun  süreli cezasının ertelenmesi nedeniyle ceza infaz kurumunda bulunmayan hükümlüler  seçmen kütüğünde kayıtlı olmaları şartıyla oy kullanabilecekler.

Oy verme süresi

Oy verme süresi, oy verme günü yerel saatle 09.00'dan 21.00'a kadar  geçecek zaman dilimini kapsayacak. Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık  başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa sandık kurulu başkanı,  bunları saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sıra ile oylarını kullanmalarına  izin verecek. Oy vermenin bitiş saatinden sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.  Saat 21.00 itibarıyla sandık başında oylarını vermek için bekleyen seçmenlerin  saat 23.55'ten önce oy kullanmaları sağlanacak.

Oy verme işlemi

Sandık kurulu başkanı, seçmenin, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı,  geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı  kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim  ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı,  avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan  resimli, resmi nitelikteki belgelerden biri ile kimliğini tespit edecek.

Bu belgelerde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası yer almıyorsa  temsilcilik tarafından verilmiş, seçmeni tanıtacak nitelikte, Türkiye Cumhuriyeti  kimlik numarasını taşıyan nüfus kayıt örneğinin ibrazı gerekli olacak.

Oy verme işlemi 7-19 Haziran'da

Seçim takvimine göre, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel  Seçimi için yurt dışında oy verme işlemi 7 Haziran'da başlayacak, 19 Haziran'da  sona erecek. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması halinde ise yurt  dışındaki seçmenler 30 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında sandığa gidecek. Yurt  dışındaki vatandaşlar bu seçimde de randevu almaksızın bulunduğu ülke için  belirlenen günlerde oy kullanabilecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!