Yoksulluk en fazla o illerde geriledi

Türkiye'de geçen yıl yoksulluk oranı en fazla doğu illerinde düşüş gösterdi. Yoksulluk oranı Ortadoğu Anadolu'da yüzde 12,1'den yüzde 9,5'e, Kuzeydoğu Anadolu'da yüzde 12,7'den yüzde 10,2'ye geriledi.

Yoksulluk en fazla o illerde geriledi

Türkiye'de geçen yıl yoksulluk oranı en  fazla doğu illerinde düşüş gösterdi. Söz konusu oran Ortadoğu Anadolu'da yüzde  12,1'den yüzde 9,5'e, Kuzeydoğu Anadolu'da yüzde 12,7'den yüzde 10,2'ye geriledi.  Yoksulluk oranı en yüksek bölge yüzde 13,1 ile Batı Marmara,  en düşük bölge  yüzde 7,4 ile Doğu Marmara oldu. 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yapılan derlemelere göre, geçen yıl Türkiye için belirlenen eşdeğer hanehalkı  kullanılabilir medyan gelirin (gelirler küçükten büyüğe doğru sıralandığında  ortaya düşen değer) yüzde 50'sinin altında yıllık kazanca sahip kişi sayısı 10  milyon 622 bin, yoksulluk oranı ise yüzde 13,5 olarak belirlendi.

Bu kapsamda, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Van, Muş, Bitlis ve  Hakkari illerinden oluşan Ortadoğu Anadolu, yoksulluk oranının en fazla  gerilediği bölge oldu. Bölgedeki yoksulluk oranı 2016'da yüzde 12,1 iken geçen  yıl yüzde 9,5 olarak kayıtlara geçti.

Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirin yüzde 50'si dikkate  alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre, yoksulluk oranı geçen yıl bir önceki  yıla göre İstanbul'da 0,2 puan düşerek yüzde 10'a, Ege'de 1,7 puan düşüşle yüzde  8,2'ye geriledi.

Söz konusu oran Doğu Marmara'da yüzde 9,2'den yüzde 7,4'e, Batı  Anadolu'da yüzde 11,1'den yüzde 10,8'e, Akdeniz Bölgesi'nde yüzde 15,1'den yüzde  13'e, Orta Anadolu'da yüzde 10,3'ten yüzde 8,9'a, Doğu Karadeniz'de yüzde 7,8'den  yüzde 7,5'e indi.

Yoksulluk oranı, Kuzeydoğu Anadolu'da 2,5 puan, Güneydoğu Anadolu'da  1,4 puan azalırken, Batı Marmara'da 1,2 puan, Batı Karadeniz'de ise 1 puan artış  gösterdi.

Öte yandan, geçen yıl yoksulluk oranı en yüksek bölgeler yüzde 13,1  ile Batı Marmara, yüzde 13 ile Akdeniz olarak kayıtlara geçti. Bu dönemde  yoksulluk oranı en düşük bölgeler ise yüzde 7,4 ile Doğu Marmara ve yüzde 7,5 ile  Doğu Karadeniz oldu.

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması

"Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması" 2006'dan bu yana her yıl  düzenli olarak gerçekleştiriliyor. Araştırma, Avrupa Birliği ülkeleriyle  karşılaştırılabilir gelir dağılımı, gelire göre göreli yoksulluk, yaşam koşulları  ve sosyal dışlanma konularında veri üretmek üzere, konut, ekonomik durum, sosyal  dışlanma, gayrimenkul sahipliği, eğitim, demografi, sağlık, iş gücü ve gelir  durumu kategorilerinde bilgi derlenmesi bakımından önem taşıyor.

Türkiye sınırları içindeki tüm hanehalkı fertlerini kapsayan  araştırmada, kurumsal nüfus olarak tanımlanan ''huzurevi, yurt, hapishane, askeri  kışla, hastane, otel, çocuk yuvası gibi yerlerde yaşayanlar'' kapsam dışında  tutuluyor.

Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir geliri ise hanehalkı yıllık  kullanılabilir gelirinin hanedeki birey başına düşen gelirlere dönüştürülmesiyle  hesaplanıyor. Hanelerin yetişkin-çocuk bileşimlerindeki farklılıkların hesaba  katılmasıyla eşdeğer hanehalkı kullanılabilir gelirine ulaşılıyor.  

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!