'Yok olma noktasına geldi'

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken alışveriş merkezlerinde ve tekstil mağazalarında satılan hazır yorgan ve battaniyeleri yeni neslin talep etmesi, yorgancı esnafımızı yok olma noktasına getirdiğini söyledi.

'Yok olma noktasına geldi'

 

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni neslin, büyük alışveriş merkezlerinde ve tekstil mağazalarında satılan hazır yorgan ve battaniyeleri talep etmesinin, yorgancı esnafını yok olma noktasına getirdiğini belirterek, "Silah çıktı mertlik bozuldu, sentetik çıktı sağlık bozuldu" ifadesini kullandı.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, yorgancılığın, geleneksel el sanatları içinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

El işi yorganların gün geçtikçe azaldığını ifade eden Palandöken, "Eskiden genç kızlarımız yetişirken, yuva kuracakları zaman hemen yorgancıya koşuluyordu. Rengarenk kumaşlarla ve el işi göz nuru emekle işlenerek dikilen ve genç kızların çeyizlerinin, çocuklarımızın sünnet törenlerinin en önemli parçalarından biri olan yorganların yerini hazır satılan makine üretimi yorgan ve battaniyeler aldı" değerlendirmesinde bulundu.

Sokaklarda kalitesiz, ucuz, sağlıksız yorgan ve yastıklar satılmaya başladığını savunan Palandöken, şöyle devam etti:

"Bunların yanı sıra büyük alışveriş merkezlerinde ve tekstil mağazalarında satılan hazır yorgan ve battaniyeleri de yeni neslin talep etmesi, yorgancı esnafımızı yok olma noktasına getirdi. 2011 yılında 2 bin 495 olan sayıları, bugün bin 878'e kadar düştü. Kısacası 'silah çıktı mertlik bozuldu, sentetik çıktı sağlık bozuldu' demek mümkün. Eskiden; meslek mensuplarımız ürettikleri yorganları yurt dışına pek çok ülkeye ihraç ederken, bugün iç pazarda bile müşteri bulmakta zorlanmaktadır. Bu sebeple yorgancılık mesleği tarihe karışma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır."

ÇIRAK DA YOK
El işçiliği ile imal edilen yorganların diğerlerine göre daha sağlıklı olduğunu kaydeden Palandöken, "Yorganlarımızda doğal malzeme olan yün ve pamuk kullanılmaktadır. Pamuk daha çok kullanılmakla beraber, yün ve benzeri bir türü olanlar, hem uzun ömürlü hem de en sağlıklı yorganlardır" değerlendirmesinde bulundu.

Yorgancı esnafının yetiştirecek çırak bulamadığına dikkati çeken Palandöken, geleneksel değerlerin ve mesleklerin yaşatılması konusunda herkesin ortak sorumluluğu bulunduğunu ifade etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!