YÖK BAŞKANI'NDAN İLGİNÇ SÖZLER

YGS skandalı nedeniyle her kesimden eleştirilere hedef olan ÖSYM Başkanı Ali Demir'e YÖK Başkanı Özcan sahip çıktı, "Çok düzgün adam, talebeler elini öpsün" dedi.

YÖK BAŞKANI'NDAN İLGİNÇ SÖZLER

YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan, YGS'deki şifre iddialarının ardından, şimdi de "rica" maili ile gündeme gelen ÖSYM Başkanı Prof. Ali Demir'e sahip çıktı. Savcılığın istediği soruşturma iznini vereceğini açıklayan Özcan "Krizi kötü yönetmiş olabilir" dediği Demir için "Çok düzgün bir adam, talebeler elini öpsünler" ifadesini kullandı.
YÖK Başkanı Özcan özetle şunları söyledi:

- Demir krizi çok kötü yönetmiş olabilir ama hiçbir çocuğun hakkı yenmediği için güvenilir bir sınavdır. Benim için hak yenmemiştir, imtihanın sahibi olarak beni ilgilendiren budur.

- KPSS'de Ünal Yarımağan bizi 2.5 hafta 'Sonuç güvenilir, kimse bir şey sızdırmaz, adamlarım güvenilir' deyip bekletti. 'Getirin dağılımlara beraber bakalım' dedik, zorladık yani. 350 adam tam puan yapıyor, bunlar karı-koca size garip gelmiyor mu? Dağılıma bir baktık, acayip bir zıplama var. 'Hocam bu ne? Bizi neden bu kadar beklettin' dedim. Yani kısacası bu (YGS) en temiz sınavdır.

'ARTVİN NASIL BULDU'

- Kolay bir şifre ama kimse fark etmemiş, fark edilmesi mümkün değil. Ankara'da İstanbul'da İzmir'de bu kadar değerli hocalar şifreyi çözemiyorken nasıl olur da Artvin'de bir hoca bunu bulabilir.

- KPSS kazanmak için 10 bin Euro, TUS'u kazanabilmek için 70 bin lira vereceksiniz deniliyor. Bu küçük bir olay değil. Dışarıda rayiçler belirleniyor. Talebeler Ali Demir'in elini öpsünler ki, bizi dinleyip her şahsa özel kitapçık yaptı. Eğer olmasaydı binlerce kişi haksız yere birbirinin önüne geçecekti. Ali Demir düzgün bir adam. Basın Demir'i parçaladı.

Demir'e tavsiyemiz, değişim

- Ali Demir'in şahsi olarak bu olayda bir şeyi yok. ÖSYM'nin eski elemanlarıyla çalışıyor. Yıllardan beri bu işi yapan Meteksan firmasıyla çalışılıyor. Belki ikisini de değiştirmenin zamanı gelmiştir. Bizim Ali Demir'e tavsiyemiz bu olur.

'Rica maili'ni YGS savcısı soruşturacak
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın adını kullanarak ÖSYM Başkanı Ali Demir'e gönderilen e-posta ile ilgili soruşturmayı YGS soruşturmasında "takipsizlik" kararı veren Başsavcıvekili Şadan Sakınan yürütecek. ÖSYM Başkanı Demir'in, Bakan Yazıcı adına kendisini arayan kişinin numarasını 'Bakan Danışmanı' diye cep telefonuna kaydettiği ortaya çıktı. Bilişim polisi şimdi, telefonla arayan ve mail gönderen kişiyi bulmak için çalışıyor.

HABERTÜRK'ün ulaştığı söz konusu eposta ile ilgili ortaya atılan sorulara da YÖK yetkililerinden yanıt geldi. Telefon numarasının Demir tarafından, "Bakan danışmanı" diye kaydedildiği için kolayca bulunduğunu belirten yetkililer YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ile ÖSYM Başkanı Ali Demir'in maili ciddiye almadıkları için Hayati Yazıcı'ya geri dönüş yapmadığını bildirdi. Verilen bilgiye göre CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun konuyu gündeme getirmesiyle kastettiği maili ve içeriği hatırlayan ÖSYM yetkilileri Hayati Yazıcı ile irtibata geçti.

HABERTÜRK 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!