Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yoğurt ve sarımsağın büyük faydası

SAMSUN'a gelen Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Uzun, "Geleneksel yemeklerimizden cacık, mantı, etli dolma gibi yemeklere katılan yoğurt ve sarımsak kanser önlemede çok yararlıdır" dedi.

Yoğurt ve sarımsağın büyük faydası

 

Prof. Dr. Yusuf Uzun, kanser önlemede sarımsaklı yoğurt içeren geleneksel yemeklerin yararını anlattı. Cacık, mantı ve etli dolma gibi yemeklere katılan yoğurt ve sarımsağın kanseri önlemede çok faydalı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uzun, "Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü'ne bağlı Ulusal Kanser Enstitüsü sarımsağın mide, bağırsak, yemek borusu, pankreas kanserleri ile göğüs kanserini önlemede çok etkili olduğunu bildiren araştırmalara dikkat çekmektedir. Geleneksel yemeklerimizden cacık ve sarımsaklı yoğurt katarak yediğimiz mantı ve etli yaprak sarması gibi yemeklerde yenen sarımsak ve yoğurt bu nedenle son derece yararlıdır" diye konuştu.

Prof. Dr. Uzun, bağırsak florasının, kanser yapıcı maddelerin vücuda girişini önlediğini bu sayede insanların her gün kanserli maddelerden korunduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Uzun, "Yoğurt asırlardır bilinen Anadolu besini olup bağırsak florası dediğimiz bağırsak tabakasını koruyan ve destekleyen bir gıdadır. Bu nedenle yoğurt, sarımsak içeren cacık ve sarımsaklı yoğurt katılan yemekler sağlımız için son derece yararlıdır. Ancak sarımsak kullanımında aşırıya kaçmamak, günde bir diş sarımsak veya gün aşırı iki diş sarımsak tüketmeliyiz. Aç karnına sarımsak yenmemeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Aksi takdirde alerji, bulantı, kusma, mide de yanma ve ishal yapabilir, kan şekerini düşürebilir. Bu nedenle aşırıya kaçmamak şartıyla sarımsaklı yoğurt katılan yemeklerden haftada 1- 2 kez tüketmek kanserden korunmada yararlıdır" dedi.

Prof. Dr. Yusuf Uzun, salatalığın B vitamini ve su ihtiyacını karşılayan bir sebze olduğunu belirtti. Prof. Dr. Uzun, "Salatalık aynı zamanda ağız kokusunu giderir, kolestrolü düşürür. Öte yandan içerdiği lariciresinol, pinoresinol gibi maddelerle de göğüs kanseri, rahim ve yumurtalık kanserleri ve prostat kanserini önlemektedir. Ayrıca salatalık içerdiği A, B, C, D vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum ve elementlerle de eklem ağrıları ve gut hastalığını iyi gelmektedir. Dolayısıyla salatalık dilimleri, sarımsak ve yoğurt içeren cacık, sarımsaklı yoğurtlu mantı ve etli dolma gibi geleneksel yemeklerimiz çeşitli kanserlerden korunmada yararlı yemeklerimizdir" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!