Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Radyo Bursada Bugün'e konuştu: "Millet iradesi çok önemli"

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Radyo Bursada Bugün 94.2 'de canlı yayın programına katıldı. Edebali, seçimlerde en önemli etkenin milletin iradesi olduğunu söyledi.

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Radyo Bursada Bugün'e konuştu: ''Millet iradesi çok önemli''

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Radyo Bursada Bugün 94.2'de canlı yayına katılarak 24 Haziran seçimlerini değerlendirdi. Milletin iradesinin olmadığı yerlerde hiçbir zaman toplumun huzurunun yerinde olmadığının altını çizen Yıldırım Belediye Başkanı Edebali, "Öncelikle seçimlerin tüm İslam alemine hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Pazar günü Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ve milletvekili genel seçimleri için sandığa gidiyoruz tabi sandık bizim için önemli. Millet iradesi siyasal yaşamımız için yaşamsal bir kaynak. Millet iradesinin olmadığı yerlerde hiçbir zaman toplumun huzuru güveni ve istikrarı kalıcı değil. Sadece ekonomik olarak güçlü olmak, sadece yer altı kaynakları kaynaklarıyla zengin olan ülkeler de millet iradesinin sandığa yansımadığı, millet iradesinin güçlü olmadığı dönemlerde onların ekonomik zenginliklerinin olmadığını biz yakın coğrafyamızda gördük. Libya, çok zengin bir ülkeydi. Bunun yanında Irak, Suriye petrol yataklarına sahip. Dünya petrol rezervlerinin yarısı bu bölgelerden çıkmasına rağmen bahsettiğimiz millet iradesinin hakim olmamasından dolayı bizim de hep birlikte yaşadığımız şekliyle paramparça oldular" dedi.Irak'ta 1 milyona yakın insanın millet iradesinin sağlam olmamasından dolayı öldüğünü belirten Edebali, "Suriye'nin hali ortada taş üstünde taş kalmadı. Demek ki sadece zenginlikle bir ülkenin gücü ortaya çıkmıyor. Asıl olan milletin kendini yönetebilme kabiliyeti, milletin kendine hizmet eden kadroları seçme kabiliyeti. Bu da bizim elimizdeki en büyük güç, en büyük mekanizma da sandıktır. Milletimiz sandıkta kendisine hizmet edecek kadroları seçerek sorumluluğu onlara verir. Neticede bu sandıktan çıkan irade de yetkiyi alan kişi ya da kişiler o sorumluluk bilinci ile hareket eder. Bu sorumluluk duygusu, esas bizi güçlü kılacak sistem bu. Keşke o Arap ülkelerinde de seçim olsaydı, o seçim iradesi olsaydı. Belirli zümre, gurupların ve kralların ülkeyi yönetmesi, onların sezgileriyle toplumu yönlendirmek zor. Ancak millet iradesi topyekun sandığa yansıdığı zaman özellikle demokrasi, insan hakları, adalet ve bu adaletin her yere yayılması yolunda en önemli güç en önemli karar sandıktır" ifadelerini kullandı.

"Yarının kararları dün ile beslenir"
Pazar günü yapılacak olan seçimlerin kendileri için çok önemli olduğu vurgulayan Başkan Edebali, "Çünkü sadece bizi ilgilendiren bir konu değil. Gelecek kuşaklarımızı, çocuklarımız daha istikrarlı ve güçlü bir ülkede, dünyanın en gelişmiş 10 ekonomisi içerisine girecek bir Türkiye hedefi ile biz buradan artık istikrarsızlığı geride bırakarak, koalisyon dönemlerin hiçbir şekilde tartışmayacağımız bir Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile bürokrasiyi azaltan Türkiye hedeflerine doğru yol alacaktır. Biz seçim çalışmaları yaparken özellikle bu sistemi anlatıyoruz. Daha kısa sürede hizmet kabiliyetini arttıracak. Toplumun sorunlarının çok daha kurumların kendi asli işlerini yaparak, meclisin yasama görevine görevini yapması, bakanların ve Cumhurbaşkanı'nın ülkemizin sorunları ile ilgili çok daha hızlı icraat yapabileceklerini sağlayan bu sistem Türkiye'yi hedeflerine götürecek en doğru sistemdir. Biz koalisyon dönemlerini yaşadık. Koalisyon dönemlerinde neredeyse her bir buçuk yılda bir genel seçimlerle eğer bir istikrar sağlanamıyorsa sürekli millete giderek seçimlerde verdiklerini vaatlerini yerine getirecek zaman bulamıyorlardı. Türkiye geçmiş dönemlerde, özellikle 2001 öncesi dönemlerde dünyanın küreselleşmesiyle beraber teknolojik gelişmeyi biz ıskaladık. Son 16 yıldır Türkiye hedefleri konusunda ilerliyor ve bölgesinde söz sahibi. Tabi milletimizin bir  yürüyüşü var. Bu, bugünle de sınırlı değil. Geçmişi de tahlil ederek yol almamız lazım. Yarının kararı da dün ile besleniyor" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!