Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yıkımlar başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, Kentsel Dönüşüm Kanunu'nun vatandaş eksenli olduğunu belirterek, ''Vatandaşımıza diyoruz ki açıkgözlere, oyun bozanlara fırsat vermeyin'' dedi.

Yıkımlar başladı

Sincan'da Osmanlı Mahallesi Doğankent Yapı Kooperatifi'ndeki 5 blok, taşıdığı yüksek risk nedeniyle kentsel dönüşüm kapsamında törenle yıkıldı.


Bakan Bayraktar, törende yaptığı konuşmada, TOKİ eliyle 10 yılda 250 noktada dönüşüm yaptıklarını belirtti. Kentsel Dönüşüm Kanunu'nun, seferberlik ruhu taşıdığını ifade eden Bayraktar, şöyle konuştu:

''Vatandaş eksenli bir yasa. Bu yasa insanlarımızın hayat hakkını korumaya yönelik bir yasadır. Bu yasayla vatandaşlarımıza diyoruz ki riskli evlerinizi siz tespit ettirin. Siz bakın eviniz sağlam mı sakat mı. Biz 200'e yakın firmayı, kuruluşu lisanslandırdık. Gelip bunlar teknik detaylarına bakacak, (Bu bina sakattır) diyecek. Ondan sonra insanlarımız kendi evlerini kendileri yıkacak. Biz Bakanlık olarak, devlet olarak yardım edeceğiz. Evlerini boşaltan vatandaşlara yasanın öngördüğü kira yardımını yapacağız.''

Bu işe önce gönüllülerden, siyaset ayrımı yapmadan başarılı, vatandaşı ikna eden belediyelerden başlayacaklarını vurgulayan Bayraktar, ''Vatandaşımıza diyoruz ki açıkgözlere, oyun bozanlara fırsat vermeyin. İnsanların canını kollamaya yönelik bu yasayı istismar ederek birtakım menfaatler devşirmeye çalışanlara prim vermeyin'' diye konuştu.

Dönüşümü devlet şefkatiyle, insanları kucaklayarak yapmak istediklerini dile getiren Bayraktar, vatandaşlardan da devlete yardım etmelerini istedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!