Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yetersiz beslenme davranış bozukluğuna yol açabiliyor

Yetersiz beslenme anksiyete, saldırganlık, depresyon riskini artırıyor.

Yetersiz beslenme davranış bozukluğuna yol açabiliyor

Yetersiz beslenen çocuklarda, uzun vadede anksiyete, saldırganlık, hiperaktivite ve depresyona rastlanma riskinin daha fazla olabileceği belirlendi.

Fransa Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, yetersiz beslenen çocuklarda davranış bozukluklarının görülme riskinin daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya, ailesi yeterli besinlere ulaşamayan ya da dengeli beslenme alışkanlığı olmayan 2 bin 120 Kanadalı çocuk katıldı. Çocukların ruhsal durumu 4,5, 5, 6 ve 8 yaşında incelendi.

Bilim adamları, maddi sorunlar nedeniyle belli besinleri satın alamayan, yetersiz, dengesiz beslenen ya da çoğunlukla aynı besinleri tüketen ailelerin çocuklarında davranış bozukluğuna daha sık rastlandığını vurguladı.

Bu ailelerle büyüyen çocuklarda hiperaktivite ya da dikkat eksikliğinin görülme riskinin 2 kat fazla olduğu da belirlendi.

Araştırmacılar, ailedeki yetersiz beslenme sorunlarıyla mücadelenin, okul çağında ruhsal sorunlarla boğuşan çocukların sayısının ve sosyal eşitsizliklerin azaltılmasına katkıda bulunabileceğine dikkati çekti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!