Yetenekli yankesici transferi

Ankara polisinin 5 ilde düzenlediği operasyonda, iyi yankesicileri büyük paralar karşılığında transfer yapan ve elemanlarına prim veren çete çökertildi.

Yetenekli yankesici transferi

Edinilen bilgiye göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri yankesicilerden oluşan bir şebekeye yönelik 6 ay süren bir takip gerçekleştirdi. Polis ekipleri şebekeyi adım adım takibe alırken çetenin gerçekleştirdiği hırsızlık ve yankesicilik olayları kamerayla kayda alındı. Takip sırasında MOBESE kameralarından da yararlanıldı.

POLİS ROMANCA BİLEN ELEMAN ÇALIŞTIRDI
Yapılan takip sırasında şebekenin ikişer yada üçer kişilik gruplar halinde çalıştığı ve araçlarla bırakıldıkları anlaşıldı. Kendi aralarında Romanca'nın farklı bir lehçesini konuşmaları üzerine polis bu lehçeyi bilen bir elemanı 6 ay süreyle maaş vererek çalıştırdı.
Zanlıların kuaför, eczane gibi özellikle bayanların yoğunlukla bulunduğu işyerlerine bir bahane ile girdikleri ve bir şey sorma bahanesi ile işyeri sahiplerini ve müşterileri oyalayarak eşyalarını çaldıkları tespit edildi. Gerçekleşen hırsızlık olayının ardından zanlıların kendilerini bekleyen araçlarla hızla olay yerinden kaçtıkları belirlendi.
Şebekenin ayrıca, büyük mağaza ve marketlere girerek kahve, deterjan, kondom, çocuk bezi, kozmetik malzemesi, çocuk maması, jilet çaldıkları ortaya çıkarıldı. Şebekenin iyi yankesicilik ya da hırsızlık yapan elemanları diğer şebekelerden transfer ettiği de takip sırasında görüldü. Yetenekli bir yankesicinin 25 bin TL transfer ücretine şebekeye transfer edildiği tespit edildi.

BÜYÜK PARALARA TRANSFER OLUYORLAR
Aynı aileden ya da birbirleriyle akraba olan çete üyelerinin evlenirken eşlerin iyi yankesici olmasına dikkat ettiği belirlenirken yetenekli bir yankesici kızın başlık parasının da diğerlerine göre çok yüksek olduğu takipte polisin tespitleri arasında yer aldı. Havuz sistemi çalıştığı belirlenen şebekenin bol kazançlı işler gerçekleştiren elemanlara prim verdikleri de anlaşıldı.
Çetenin gerek Ankara'dan gerekse diğer illerden gelen çalıntı malları GİMAT'ta bir toptancıya sattığı belirlendi. Çalıntı malları satın alan toptancı da polis tarafından operasyonda gözaltına alındı. Yapılan tespitlerin ardından Ankara, Samsun, Denizli, Antalya, Bursa illerinde suç işledikleri belirlenen şebekeye yönelik 18 ayrı adrese eşzamanlı düzenlenen operasyonda aralarında şebekenin elebaşları olan E.Y. ve H.Y. isimli karı-kocanın da olduğu 18 kişi gözaltına alındı.
Zanlıların evlerinde yapılan aramada çok sayıda sıvı yağ tenekesi, ton balığı, deterjan, çocuk bezi, bira, şampuan, kahve, bulaşık deterjanı, pil ele geçirildi. Zanlıların ev ve araçlarına el konuldu. Zanlılar polis sorguların ardından 'kanunun suç saydığı fiilleri işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, özel beceri suretiyle nitelikli hırsızlık, açıktan hırsızlık' suçlarını işledikleri gerekçesiyle adliyeye sevk edildi.
Zanlıların adliyeye sevk edilirken basın mensuplarına "Zeki Müren'de bizi görecek mi?" şeklinde tepki göstermesi dikkat çekti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!