Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yeşil ve gri pasaportlara yeni düzenleme getirildi

Turizm, vize, vatandaşlık, oturum izni, şirket kuruluşu, yatırım danışmanlığı, yeminli tercüme hizmetleri gibi konularda kalite ve güven öncelikli hizmet veren Balkan Travel'ın Yönetim Kurulu Başkanı Mümin Dönmez, Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edilebilen gri (hizmet) ve yeşil (hususi) pasaportlara muafiyet sınırlaması getirildiğini söyledi. Dönmez, bu çerçevede yeşil ve gri pasaport taşıyan Türk vatandaşlarının, yılbaşından itibaren Avrupa Birliği ülkelerine seyahat etmeden önce gidecekleri ülkeden izin almaları gerektiğini söyledi.

Yeşil ve gri pasaportlara yeni düzenleme getirildi

Daha önce yeşil ve gri pasaport sahiplerinin hiçbir izin ve işleme tabi olmadan Avrupa ülkelerine gidebildiklerini belirten Dönmez, "Ancak bundan sonraki dönemde bu pasaport sahiplerine önceden kayıtolma zorunluluğu getirildi.

Yeşil ve gri pasaport sahipleri Avrupa ülkelerine gidebilmek için önceden izin almak zorunda kalacak. Ayrıca kayıt işlemi sırasında vatandaşlar giriş izni alabilmek için 7 Euro harç bedeli ödemeliler" dedi.

Başvurular ön kontrolden geçecek

Alınan karar gereği vizesiz seyahat haklarının kısıtlandığını ifade eden Dönmez, Avrupa Parlemento'sunun duyurusuna göre; Avrupa ülkelerinden birine seyahat etmek isteyen yeşil ve gri pasaport sahibi Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce ETIAS sistemi üzerinden kayıt yaptırmalarının zorunlu olacağını kaydetti.

Her başvuru sahibinin vermiş olduğu evrakların koşulsuz bir şekilde kabul edilmeyeceğini dile getiren Dönmez, "Başvurular ön kontrolden geçecek. Herhangi bir göç durumu ya da güvenlik tehdidi unsuru ile karşılaşılması halinde başvurular geri çevrilecek ve Avrupa'ya giriş izni başvuruları reddedilebilecek" diye konuştu.

Yasa güvenlik amacıyla değiştirildi

Dönmez, Avrupa'ya seyahat etmek isteyen yeşil ve gri pasaport sahibi Türk vatandaşlarına verilen giriş izni süresinin yeni alınan karara bağlı olarak 3 yıl geçerliliğini koruyacağını belirterek, yeni yürürlüğe giren yasanın güvenlik amacıyla değiştirildiğini de sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!