Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yeşil Bursa'da çevre katliamı

Bursa'nın Kestel ilçesinde toplu arıtım yapan tesisler bulunmasına rağmen, boyahanelerin kontrolsüz deşarjları dereleri boyuyor. Uludağ'dan gelen derelerin simsiyah akması hem ovada üretim yapan çiftçileri hem de çevrecilerin tepkisine sebep oluyor.

Yeşil Bursa'da çevre katliamı


Kestel'in doğu tarafındaki girişinin kenarından geçen derede her gün değişik renklerde sular akıyor. Halen şehirdeki birçok boyahanenin kontrolsüz deşarj yapması çevre konusundaki sıkınıtıların 2013 yılında da sürdüğünü gösteriyor. Bölgede kontrolsüz deşarj ve kirlilik yapan mekanlar bilinmesine rağmen hiçbir çözüm üretilememesi vatandaşları üzüyor. Çevre maliyetleri ortak çözüm yolları ile asgariye seviyeye indirilmesine rağmen, ısrarla bazı tesislerin boyalı deşarjlarını sürdürmesi, bölgede yapılan yatırımların da anlamsız kalmasına yol açıyor. Ayrıca arıtmasız deşarj yapanlar, haksız rekabet ettikleri için resmi prosedürü tamamlayanları mağdur ediyor. Kestel ve Gursu ilçelerinde halen kirlilik unsurlarının kontrol altına alınamaması vatandaşlarında tepkisine sebep oluyor.
Bursalı çevreciler ise derelerin simsiyah akmasına tepki gösterirken, Bursa Valisi'nin duruma el atmasını Şehircilik ve Çevre Müdürlüğü'nü göreve davet ettiklerini ifade ettiler.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!