Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yerli ve Milli teknolojiye Bursa'dan büyük katkı (ÖZEL HABER)

GSM sektörüne yepyeni bir soluk getirecek yapay zeka teknolojisi Bursa'dan geldi. Aslıhan Zeynep Halaç ve Fahri Halaç, I-Ro adı verilen dünyanın ilk Telekom surveyleri yapay zekasını geliştirdi ve sektöre getirdikleri yenilikleri Bursada Bugün'le paylaştı.

Yerli ve Milli teknolojiye Bursa'dan büyük katkı (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Fi-tech Firması kurucu üyesi ve I-Ro'nun yaratıcısı Aslıhan Zeynep Halaç, "I-Ro ile GSM'e yeni bir imaj kazandırıyoruz, dünyanın ilk Telekom surveyleri yapay zekasını Bursa menşeili bir firma olarak yapmış olmaktan da ayrıca gururluyuz" dedi.

SURVEY NEDİR?

2014 yılında Bursa'da kurulan ve şu anda İstanbul, Erzincan ve Diyarbakır'da yapılanmaları bulunan, elektromanyetik rezonans ölçümlerini yapan Ulaştırma Bakanlığı denetçi firması Fi-Tech'in kurucu üyesi Fahri Halaç, devrim niteliğindeki I-Ro teknolojisini daha iyi anlayabilmemiz adına önce survey hakkında bilgiler verdi. Halaç, "Survey kısaca keşif demektir. Değişiklik yapılması amaçlanan baz istasyonuna veya yeni kurulacak olan baz istasyonuna gidilerek, ihtiyaç duyulan bilgilerin keşfinin yapılmasıdır. Saha ziyareti sonrası toplanan bilgiler ve fotoğraflarla projesi hazırlanarak bakanlığın müsaadesine sunulur" dedi.

I-RO NEDİR?

Fahri Halaç, geliştirdikleri Telekom surveyleri yapay zekası olan I-Ro'yu ise, "I-Ro, Telekom surveylerini yapan bir yapay zekadır. Sahanın tüm bilgileri ve fotoğrafları yapay zekalı drone tarafından alınmakta ve projeye otonom olarak çevrilmektedir" şeklinde tanımladı.

I-RO İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONUSUNDAKİ RİSKLERİ ORTADAN KALDIRIYOR

I-Ro'nun iş güvenliği konusundaki riskleri ortadan kaldırdığını ifade eden Fahri Halaç, "I-Ro'yu öncelikli olarak iş sağlığı ve güvenliği kapsamında incelememiz gerektiğini düşünüyorum. Şu anda sahaya minimum 2 veya saha şartlarına göre 3 kişi giderek çalışmalar yapılıyor. Kule tipinde olan baz istasyonları yüksekte çalışma gerektiriyor. Her yıl bu konuda çok üzücü şekilde iş kazası geçirip yaralanma veya vefat haberleri ile karşılaşıyoruz. Aslında operatörler ve sektör çok sıkı tedbirler alıyor, denetimler çok güçlü ancak yine de böyle durumlar yaşanabiliyor. I-RO yüksekte çalışma işini kendisi yaptığı için, bu risk artık tamamen ortadan kalktı. Pilot I-Ro'yu açıyor ve gerisini I-Ro'ya bırakıyor" şeklinde konuştu.

I-RO ZAMANDAN TASARRUF SAĞLIYOR

"I-Ro zaman kavramında devrim yaratıyor" vurgusu yapan Halaç, "Projenin oluşturmasında majör ve minör aşamalar var. İşin angarya olan kısmını da bitirmiş oluyoruz. Normalde süreç minimum 3 gün sürüyordu, yaptığımız ilk testlerde bunu sahanın yolu da dahil olmak üzere 5 buçuk saatte tamamladık. Süreyi daha da indirmek için çalışmamız devam ediyor hedefimiz ay sonunda 4 buçuk saat olması" dedi.

"HATA PAYI YOK OLUYOR"

Fahri Halaç, bu teknoloji ile hata payının ortadan kalktığını şöyle ifade etti: "I-Ro'nun ne önemli özelliklerinden biri de hata payını yok etmesidir. Bilgiler belli bir algoritma ile işlendiği için, normalde alınan metrajlar veya ekibe bağlı insan hataları ister istemez oluşmaktaydı. Bunlar da artık ortadan kalkmış oldu. Doğru bilgi ile doğru malzeme temini diyebiliriz."

"I-RO İLE GSM SEKTÖRÜNE YEPYENİ BİR İMAJ KAZANDIRIYORUZ"

"I-Ro tamamen Milli ve Yerli teknolojidir. I-Ro'nun tüm aşamaları, başta Aslıhan Halaç olmak üzere tüm ekibimizin fikir ve katkılarını paylaşarak geliştirdiği bir tasarımdır" diyen Fahri Halaç, "Patent başvuru aşamasında gördük ki dünyada Telekom Sektöründe kullanılan böyle bir teknoloji bulunmuyor. Patentli ürünümüz olan I-Ro'nun dünyada surveyin ilk yapay zekası olduğu için doğal olarak gururlu ve mutluyuz. I-Ro ile GSM sektörüne yepyeni bir imaj kazandırıyoruz" şeklinde konuştu.

YENİ PROJELER YOLDA

Farklı projelerini de sunmaya hazırladıklarının müjdesini veren Halaç, "3 tip ürün tasarladık, bir diğeri de survey fiziki robotudur. Daha çetin hava koşulları için tasarladığımız bir üründür. Ancak 3.ürünün patent aşaması tamamlanmadığı için bilgi veremiyorum. Yakın zamanda onu da sunmuş olacağız.  Bu süre zarfında da mevcuttaki ürünler için versiyon geliştirerek hizmeti daha da arttırmış olacağız" diyerek sözlerine son verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!