Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yenişehir ve İnegöl ovaları suya kavuşuyor

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, DSİ 1. Bölge Müdürü Sinan Tahsin Sarıoğlu ile birlikte Babasultan ve Boğazköy barajlarında incelemelerde bulundu.

Yenişehir ve İnegöl ovaları suya kavuşuyor

Milletvekili Hüseyin Şahin, İnegöl ovasını suya kavuşturacak Babasultan barajının sulama sitemi ile alakalı yeni proje ihalesinin bir hafta içinde biteceğini, Yenişehir ovasında 15 bin hektar alanı sulayacak Boğazköy barajının yer altı sulama sistemlerinin 5 bin hektarlık birinci etabının ise yıl sonunda hizmete gireceğini kaydetti.
Şahin, yaklaşık 17 yıl önce temeli atılan, fakat bitirilmesi AK Parti'ye nasip olan Babasultan barajının İnegöl'de sulu tarım yapılması açısından çok önemli olduğunu belirterek, "Biz 12 Haziran 2011 genel seçimlerinden sonra bölge müdürümüzle her hafta istişare halinde olduk. Konuyu takip ediyoruz. Babasultan barajı benim en büyük hayalim. Şu anda yetkililerle yaptığımız toplantıda bu işi artık belli bir noktaya getirdiğimizi görüyoruz. Barajımızda 13 ila 15 milyon metreküp su birikiyor. Bu su 4 bin 6 hektar, yani yaklaşık 40 bin dönümlük alanı sulayacak" dedi.
Sulamanın nasıl yapılacağı ve yer altı şebekesinin nereden geçeceği ile alakalı yeni bir proje yaptıklarını bildiren Şahin, "Mevcut eski proje revize ediliyor. Eski projenin içinde imar alanına açılan bölgeler var. İnegöl çevre yolu açıldıktan sonra jandarma karakolu arasında kalan kısım imara açılmıştı. Oralar eskiden sulama alanıydı. Akhisar ve Huzur mahallelerinde yeniden imara açılan bölgeler var. Yeni İnegöl olarak adlandırdığımız bölge var. Buraların hepsi plandan çıkarıldı. Şu anda eski projeye göre 3 bin 500 hektar alan var. Ama DSİ yetkilileri ile yaptığımız toplantıda, özellikle İnegöl-Bursa yolu üzeri Şehitler mevkii kot olarak en yüksek tepemiz. Bu bölgedeki 500 hektarlık alan motopomp sistemi yaparak sulanacak. İşte bu 500 hektarlık alanı plana dahil ettik" diye konuştu.
Projenin ihalesinin önümüzdeki hafta neticeleneceği müjdesini veren Şahin, "Burada projenin hayata geçirilmesi ile ilgili 400 iş günü gibi bir süre var. Bu sürenin kısaltılması ile alakalı bölge müdürümüzden istirhamımız olacak. Yani bu projeyi inşallah sene sonuna kadar bitirebilirsek, ondan sonra projeye uygun hale getirilen 4 bin 6 hektar arazinin yer altı sulama şebekesinin ihalesine çıkacağız. Orman ve Su Bakanımız Veysel Eroğlu'nun büyük desteği var. Ödenekle ilgili sıkıntımız yok. Yeter ki projeleri zamanında bitirelim ve ihale aşamasına gelelim. İhale aşamasına geldikten sonra çiftçimizi sulama suyu ile buluşturup, ürünlerinin daha kaliteli ve bereketli olması için bir fayda sağlamış olacağız. İki senede yapılacak işleri 7-8 aya sığdırdık" şeklinde konuştu.
Milletvekili Şahin, DSİ 1. Bölge Müdürü Sinan Tahsin Sarıoğlu ile birlikte Yenişehir'e bağlı Ayaz köyüne giderek, Boğazköy barajı ile alakalı yaşanan sıkıntıları dinledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!