Yenişehir Müftülüğü'nden ibadet psikolojisi konferansı

Bursa'nın Yenişehir ilçesinde, müftülük tarafından düzenlenen 'ibadet psikolojisi' konulu konferans ilgi gördü.

Yenişehir Müftülüğü'nden ibadet psikolojisi konferansı


Han Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen konferansın açılışında konuşan Yenişehir Müftüsü Mehmet Nedim Bakır, "Halkımızdan gelen her talep anında değerlendiriliyor. Yenişehir halkını böyle değerli din adamları ile buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yine 29 Martta bu salonda hanımlara yönelik bir konferansımız olacak. Bütün hanımları bu konferansa bekliyoruz'' dedi.
Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. İbrahim Gürses de, mart ayının önemli bir ay olduğunu belirterek, "Mart ayı içinde çok önemli günleri barındırıyor. Özellikle kadınlar günü, şehitler günü, İstiklal Marşı'nın kabulü günü hep mart ayında gerçekleşmiştir. Modern dünya ne yaparsa yapsın kadına kaç gün verirse versin, Allah ve O'nun Habib kadınların ayaklarının altına cenneti serdikten sonra gerisi boş. İbadet etmeyen insan Allah'a bağlanamaz. Biz insanoğlu zayıf yaratılmış varlıklarız. İbadet eden bir insan güçlenir. Maalesef günümüzde modernizm insana pusulasını şaşırtmıştır. Zihinlerimizin yoğunluğundan dolayı Allah'ın huzuruna huzurla çıkmak çok zor. Allah'ın huzuruna randevu alma aracımız abdesttir. Doğru ve huşu içinde alınan abdest sadece maddi temizlik değil, manevi bir temizliktir. Günümüzde sıkça kullanılan 'dedemin abdest suyu gibi çay olmuş' lafı aslında çok yanlıştır. Çünkü abdest suyu cehennem ateşini söndürebilecek kadar önemli ve özeldir. Eğer bir insan namaz kılmıyorsa, Allah beni neden huzuruna almıyor diye üzülsün" dedi.
İbadet etmenin önemli olduğunu dile getiren Gürses, "24 saatin içine 5 vakit namaz ekle, bütün günün namazla geçsin, Bir haftanın içine bir cuma namazı ekle bütün haftan cuma olsun. Bir yılın içine bir ay oruç ekle bütün bir yılın oruç olsun. Bir ömrünün içine bir hac ekle. Bütün ömrün hac olsun" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!