Yeni Zelanda'ki terör saldırısında yeni gelişme

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Christchurch kentinde cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen terör saldırısıyla bağlantılı biri Avustralya vatandaşı, üç kişinin tutuklandığını bildirdi.

Yeni Zelanda'ki terör saldırısında yeni gelişme

Ardern, düzenlediği basın toplantısında, terör saldırısıyla ilişkili  cinayetle suçlanan Avustralya vatandaşı dahil üç kişinin tutuklandığını, bu  kişilerin hiçbirinin daha önce sabıka kaydının olmadığını, Yeni Zelanda'da ya da  başka bir yerde istihbarat servisleri tarafından izlenen şahıslar arasında yer  almadığını söyledi.

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, dünyanın çeşitli ülkelerine seyahat  eden ve düzensiz aralıklarla Yeni Zelanda'ya gelen  Avustralya vatandaşı  zanlının, bugün mahkemeye çıkarılacağını kaydetti.

Saldırılarda 2'si yarı otomatik 5 silah kullanıldığını ve saldırganın  silah ruhsatını 2017'de aldığını ifade eden Ardern, Yeni Zelanda'nın silah  yasalarının değişeceğini, Avustralya ile sınır kontrollerinin sıkılaştırılacağını  ve bilgi paylaşımının geliştirileceğini ifade etti.

Ülkede güvenlik önlemlerinin üst seviye çıkarıldığını belirten Ardern, vatandaşlardan da şüpheli gördükleri durumları polise haber vermelerini istedi.

Saldırıdan etkilenen yabancılar arasında Türk, Malezya, Suudi  Arabistan, Pakistan, Bangladeş ve Endonezya vatandaşlarının yer aldığı bilgisini  paylaşan Ardern, toplantıdan sonra Christchurch'ü ziyaret edeceğini sözlerine  ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!