Yeni Zelanda'daki dehşeti canlı yayınlamıştı! Kimse şikayette bulunmamış

Sosyal medya platformu Facebook, Yeni Zelanda'da iki camiye yönelik terör saldırısı anlarının canlı yayınlandığı süre boyunca hiçbir kullanıcının şikayette bulunmadığını açıkladı.

Yeni Zelanda'daki dehşeti canlı yayınlamıştı! Kimse şikayette bulunmamış

Facebook'tan yapılan yazılı açıklamada, Christchurch kentinde 50  kişinin yaşamını kaybettiği terör saldırısı anlarının sosyal medya üzerinden  yayımlandığı anımsatılarak, 17 dakikalık canlı yayın esnasında 200 kişinin  videoyu görüntülediği ancak bu sürede kendilerine hiçbir şikayet gelmediği  belirtildi.

Canlı yayın bittikten 12 dakika sonra Yeni Zelanda polisinin Facebook  ile irtibata geçtiğine işaret edilen açıklamada, bu ihbarın hemen ardından videonun yayından kaldırıldığı kaydedildi.

Öte yandan, Jared Holt adlı bir gazeteci canlı yayını görür görmez  Facebook'a bildirdiğini ancak şikayetine bir cevap alamadığını ileri sürdü.

Holt," Ben videoyu açtığımda saldırının yarısına gelinmişti ve  korkunçtu. Hemen bildirimde bulundum. Ya Facebook yalan söylüyor ya da sistem düzgün çalışmıyor." ifadelerini kullandı.

Saldırı Facebook'ta canlı yayınlanmıştı

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde, cuma namazı sırasında 10  dakika arayla iki camiye düzenlenen terör saldırılarında 50 kişi yaşamını  yitirmişti. Terör saldırıları Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal  platformlarda paylaşılmıştı.

Facebook, saldırılardan sonraki ilk 24 saatte dünya çapında 1,5 milyon  videoyu platformdan kaldırdığını, 1,2 milyonun ise yüklendiği sırada bloke  edildiğini açıklamıştı.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, bugün yaptığı açıklamada,  Facebook ile iletişim içinde olduklarını, terör saldırısının videosunun kaldırılmasına yönelik çabaları hakkında bilgi aldıklarını belirtirken, videonun  hala internet ortamında var olmasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirmişti.

Jacinda Ardern, videonun yayınlandığı platformların "postacı değil  yayıncı" olduklarına, dolayısıyla sorumlu davranmaları gerektiğine işaret  etmişti.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!