Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yeni stadyumun reklam gelirleri Bursaspor'a mı kalıyor?

Bursaspor İletişim, Medya ve Pazarlama Direktörü Osman Akın, ""Stadyumumuzda pazarlanacak önemli reklam alanları ve localar var. Bu nedenle yeni stadyum Bursaspor'u çok farklı kategoriye taşıyacaktır." dedi.

Yeni stadyumun reklam gelirleri Bursaspor'a mı kalıyor?

Bursaspor İletişim, Medya ve Pazarlama Direktörü Osman Akın, Timsah Arena Stadyumu'nun pazarlama çalışmalarına başladıklarını ifade ederek, "Stadyumumuzda pazarlanacak önemli reklam alanları ve localar var. Bu konuda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Başkanımız Erkan Körüstan gerekli mutabakatları sağladılar. Yakında loca çalışmalarına başlayacağız. İsim hakkı ile de çalışmalarımız başlamış durumda. Büyük bir gelir beklentimiz var. Yeni stadyum Bursaspor'u çok farklı kategoriye taşıyacaktır. Yeni stadyumun Bursaspor tarihinde bir dönüm noktası olacağını söyleyebiliriz" dedi.

Bursaspor İletişim, Medya ve Pazarlama Direktörü Osman Akın, kulübün resmi televizyonuna açıklamalarda bulundu. Erkan Körüstan Başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun görevi devralmasının üzerinden yaklaşık 60 gün gibi kısa bir süre geçtiğini ve bu süre içerisinde yapmış oldukları reklam ile sponsorluk anlaşmalarında geçtiğimiz sezonlardaki rakamlara ulaşıldığının altını çizen Akın, "Çok yoğun bir süreç geçiriyoruz. Bu dönemde yapılması gereken en önemli işte kulübe gelir sağlayacak çalışmaları yürütmekti. İlk önce yapmamız gereken maçlarımızı oynadığımız Atatürk Stadyumu'nun reklam alanlarının pazarlanmasıydı. Böyle büyük bir kulübün marka pazarlaması için ön hazırlık yapabilecek çok uzun bir süremiz maalesef ki yoktu. Yinede stadyumumuzun önemli bir kısmını pazarlamayı başardık. Çok değerli sponsorlarımız kulübümüze destek sağladılar. Bursaspor'a destek veren kişi ve kurumlara bir kez daha buradan teşekkür etmek istiyorum. Reklam almak için çok sınırlı sayıda mecramız kalmış durumda" diye konuştu.

"BURSASPOR ÇOK DEĞERLİ BİR MARKA"

Taraftarlardan forma göğüs reklamı konusunda çok soru aldığını belirten Akın, bu konu ile ilgili olarak ise şunları söyledi;

"Taraftarımızın önem verdiği konulardan bir tanesi de formamızın önünde yer alan göğüs reklamı. Bu konuda özellikle sosyal medyadan çok soru alıyorum. Hepimizin bildiği gibi forma ön, kol, sırt ve şort olmak üzere 4 mecra var. Biz 3 mecramızı tamamen farklı şirketlere pazarlayabilen tek kulübüz. Şimdi forma önüne sıra geldi. Forma göğüs reklamı için kulüp olarak belirli kriterlerimiz var. Öncelikle marka seçiyoruz. İkincisi kafamızda bir fiyat segmenti var. Formamızın önünü düşündüğümüz fiyatın altında vermek istemiyoruz. Günü kurtarmak için çalışma yapmamamız lazım. Böyle yaparsak sırt, kol ve şortun mecra değerlerini de düşürürüz. Mutlaka sezon içerisinde göğüs reklamı ile ilgi çalışmamızı tamamlayacağız. Taraftarlarımızın bu konuda sabırlı olması lazım. Bursaspor'un çıkarlarını gözetmek zorundayız. Bursaspor'un dünyada marka değeri var. Günün sonunda göğsümüzde iyi bir reklam olacak ve iyi bir parayı da kasamıza koyacağız."

"YENİ STADYUM BURSASPOR'U ÇOK FARKLI KATEGORİLERE TAŞIYACAK"

İnşaatı devam eden Timsah Arena Stadyumu'nun pazarlama çalışmalarına başladıklarına dikkat çeken Akın, "Yakın bir süre içerisinde yeni stadyumumuza geçeceğiz. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir çalışma yürütüyoruz. Stadyumumuzda pazarlanacak önemli reklam alanları ve localar var. Bu konuda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Başkanımız Erkan Körüstan, gerekli mutabakatları sağladılar. Yakında loca çalışmalarına başlayacağız. İsim hakkı ile de çalışmalarımız başlamış durumda. Büyük bir gelir beklentimiz var. Yeni stadyum Bursaspor'u çok farklı kategoriye taşıyacaktır. Yeni stadyumun Bursaspor tarihinde bir dönüm noktası olacağını söyleyebiliriz" açıklamasını yaptı.

"SPORTİF A.Ş. TAMAMEN KULÜBÜN BÜNYESİNDE"

Bursastore markasını bünyesinde bulunduran Sportif A.Ş.'nin 19 Ağustos 2013 tarihi itibariyle tamamen Bursaspor Kulübü bünyesine alındığını belirten Osman Akın, "Sportif A.Ş. kulübümüzün bünyesinin dışında ayrı bir yapılanma ile 2010 yılında kurulmuş. Ticari kanuna göre buranın yöneticileri 5 farklı kişiden oluşuyordu. Biz bu dönem çok doğru bir iş yaptık. Yeni ticaret yasasından da faydalanarak Sportif AŞ'nin sahibini Bursaspor Kulübü yaptık. Böylelikle hisse devri ortadan kaldırılmış oldu. Yönetim Kurulu tarafından Sportif A.Ş. yönetimi için 3 tane isim atandı. Yöneticilerimiz Ali Ay, Yusuf Arslan ve ben yönetim kurulu olarak Sportif A.Ş.'nin ticari faaliyetlerini sürdürüyoruz. Böylelikle yapısal anlamda önemli bir değişimi yapmış olduk. "Peki bu işlem ne zaman bitti?" diye sorarsanız biz bunu 19 Ağustos 2013 tarihinde bitirdik. Bizim Sportif A.Ş.'de yapabildiğimiz tüm çalışmalar çokta uzun bir süreye dayanmıyor. 19 Ağustos 2013 tarihine kadar eski yöneticilerimiz duyarlı davrandılar ve gerekli imzaları atarak işleyişin yürümesine katkıda bulundular. Yasal prosedürleri tamamladıktan sonra ilk iş olarak bağımsız bir firmaya mağazalarımızda bulunan ürünlerimizi saydırmak oldu. Normal hayatta bir işadamı herhangi bir şirketi devraldığı zaman nasıl satın aldığı şirket hakkında bilgi sahip olmak istiyorsa doğal olarak bizde Bursastore'un durumunu görmek adına bu çalışmayı yaptık. Profesyonel bir firmaya stoklarımızı kontrol saydırdık. 72 bin lira tutarında ürünün stoklarda olmadığını gördük. Aslında burada abartılacak bir durum yok. Biz bu firenin vergisini, beyannamesini tam olarak verip mali açıdan yasal olarak yapmamız gerekenleri yapacağız. Ondan sonra gerçek stokumuza ulaşacağız. Aynı şeyleri demirbaşlarımızda da yapacağız. Hatta şunu söyleyelim bırakırken de aynı şekilde bırakmayı hedefliyoruz. Bu kaybın nedeni nedir? Bu işte suiistimal mi var? Gibi sorular herkesin aklına gelebilir. Buradaki kayıp 2010 yılından günümüze gelen bir durum. 2013 yılının Ağustos ayına kadar ne kadar ciro yapmışız diye bakarsak eğer 10 Milyon TL'lik ciro yapmışız. Bu ciroya göre firemiz onbinde 7 gibi bir orana tekabül ediyor. Bu kaybı perakende satış yapan firmalar normal görürler. Bu fire 2010 yılından bugüne kadar iyi bir sayım yapılmadığından olabilir. Biz bu olayı eski yöneticilerimiz veya personelimizden kaynaklanan bir suiistimal olarak görmüyoruz. Bu kaybı önlemek için gerekli güvenlik önlemleri alıyoruz. Burada Bursaspor'un parası çalınmış, kaybolmuş düşüncesinde olmamamız lazım. Eksiği de beyan edip, envanterimizi doğru hale getireceğiz. Belirli aralıklarda saymaya devam edeceğiz. İnşallah Bursastore'un diğer kulüplerin storlarının önüne geçirmek için çalışmalarımız devam ediyor" açıklamasında bulundu.

Taraftarların çok daha kolay şekilde alışveriş yapabilmesi için girişimlerinin olduğunu belirten Akın, " Öncelikle Bursastore'un Bursa'da bulunan tüm alışveriş merkezinde bir tane mağazasının olması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda girişimlerimiz olacak. Kent Meydanı Yönetimi ile görüşmelerimiz oldu. Orada bulunan mağazamızı büyütmek istiyoruz. Yeni Stadyumumuzda da çok büyük bir mağazamız olacak. Benim gönlüm Bursa'nın dışına taşan bir Bursastore olması. Şuanda e-ticaret üzerine de çalışıyoruz. Yurt dışında bulunan taraftarlarımızın en büyük şikayetlerinden birisi yüksek kargo ücretiydi. Yurt dışından sipariş edilen bir formanın kargo ücreti 155 -170 TL arasındaydı. Bu konuda gerekli anlaşmaları yaptık. Şuanda Bursastore'un internet sitesinden alınan bir ürünü yaklaşık 35 TL ücretle yurt dışına gönderebiliyoruz" dedi.

"BURSASPOR MEDYASI OLARAK ÇOK GÜÇLÜYÜZ"

Bursaspor'un medya organlarına da değinen Akın, " Kulübümüzün, internet siteleri, televizyonu, dergisi, maç günü çıkartılan yayını ve sosyal medya mecraları bulunmakta. Birçok kulüpte olmayan medya birimlerine sahibiz. Bursaspor TV bizim gözbebeğimiz. Hem işlevsel hem de stratejik açıdan büyük bir önemi var. Yeni yayın döneminde 24 adet program, prime-time zamanında canlı yayınlar, 16'da 16 adlı yarışma programımız ile güzel tepkiler almaya başladık. Akademi liglerini canlı yayınlıyoruz. Çok doğru yolda ilerliyoruz. Bazı konularda sorularda alıyoruz. Neden sadece Digiturk Platformu'nda yer aldığımız en sık sorulan sorular arasında geliyor. Televizyon işi pahalı bir olay. Her platformda olmak kolay işler değil. Hepsi maliyet işi. Dolayısıyla kulübümüzün bu maliyetleri kaldırabilmesi için reklam gelirlerini arttırmamız gerekiyor. Gelecekte elbette biz de tüm taraftarlarımıza her platformdan ulaşabilmeyi isteriz. Web üzerinden yayınımız var. Mobil uygularımız ile de taraftarlarımız Bursaspor TV'ye anında dünyanın her yerinden ulaşabilme imkanına sahipler" şeklinde konuştu.

"İLETİŞİM POLİTİKAMIZ NET"

Yönetim Kurulu'nun kurumsal iletişim politikasına da değinen Akın, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kamuoyundan zaman zaman sorular geliyor. "Neden Başkan basına çıkıp konuşmuyor?". Yönetim Kurulu adına basın sözcüsü konumunda olan kişi benim ama ilk defa basında yer alıyorum. Bizim yönetim kurulumuzda ilk toplantımızda aldığımız bir karar var. Hiçbir yönetici Bursaspor markasının önünde yer almayacak. Kişilerin konuştuğu, bilgi kirliliğinin yer aldığı ortamda yer almak istemiyoruz. Biz yönetime gelirken Başkanımız Erkan Körüstan'ın vermiş olduğu sözlerden biriside kurumsallaşmaydı. Bu noktada Bursaspor Kulübü'nün iletişim noktasında kurumsallaşması için çok özen gösteriyoruz ve kişilerin Bursaspor markasının önüne geçmesini istemiyoruz. Biz tüm basın organlarına eşit mesafedeyiz. Buna çok dikkat ediyoruz. Bizden sürekli bir açıklama kimse beklemesin. Biz dünya kulübü olmak istiyorsak duruşumuz bu şekilde olacak. Gerektiği zaman gerekli açıklamaları yapacağız."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!