Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Yeni kredi paketi Bursa'da konut satışlarını nasıl etkileyecek? (ÖZEL HABER)

Kamu bankaları normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için dört yeni kredi paketi hazırladı. Hazırlanan kredi paketinde konut desteği kapsamında sıfır ve 1. el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,64 faizle finansman sunulacak.

Yeni kredi paketi Bursa'da konut satışlarını nasıl etkileyecek? (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Kamu bankaları konuttan taşıta, mobilyadan tatile kadar yeni kredi paketleri hazırladı. Sıfır konutlar için faiz oranı yüzde 0,64'e kadar düşürülürken, ikinci elde faiz oranının yüzde 0,74 olacağı açıklandı. Konut kredisinde ise peşinat oranı yüzde 10'a çekildi.

Açıklanan yeni kredi paketinin satışları nasıl etkileyeceği hakkında konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, "Yeni kredi paketinin sektörü olumlu etkileyeceğini düşünüyorum. Çünkü uzun süre ön ödemesiz zamana yayılmış bir kredi paketi var. 0.79'a kadar birinci eldeki konutlarda kredilendirme söz konusu. Bu yeni sistemin mevcut yapı stoğunu eriteceğini düşünüyoruz. İnşaat sektörü için bu açıdan olumlu" dedi.

"SEKTÖR CİDDİ ANLAMDA FİNANSMAN SIKINTISI ÇEKİYOR"

İnşaat sektöründe asıl sıkıntının mevcut yapı stoğu olmadığına değinen Mehmet Albayrak, "Yapılmış olan konutlarımız bir şekilde halka arz edilebiliyor. Bizim sıkıntımız satılanların yerine, yeni üretilecek olan konutlarımızda sıkıntılarımız var. Dolayısıyla bu kredi peketi vatandaşları yeni konut alımına özendirecek ancak bunun yanında müteahhitlerin iş yapma kapasitelerini de artırmamız gerekiyor. Bu açıdan bizim için inşaat sektöründe ticari kredilerin çok büyük önemi ve payı var. Müteahhit arkadaşlarımız işe başladılar ama gerek kentsel dönüşüm problemlerinden gerek salgın yüzünden durdukları bir dizi proje var. Bunları tekrar harekete geçirmeleri lazım. Ancak şu an itibariyle sektör ciddi anlamda finansman sıkıntısı çekiyor. Asıl bu kısma destek olunması gerek" ifadelerine yer verdi.

"FİNANS SIKINTISI ÇÖZÜLDÜĞÜNDE, İNŞAAT SEKTÖRÜ MUTLAKA ÇARKLARINI DÖNDÜRMEYE BAŞLAYACAKTIR"

Albayrak, "Eğer inşaat sekötürü finansmanını giderebilirse, çalışanları, üreticileri ve teknik elemanları bir şekilde adapte olabilir. Bu noktada tek sıkıntı finansman sıkıntısı. Finans sıkıntısı çözüldüğünde, inşaat sektörü mutlaka çarklarını döndürmeye başlayacaktır. Ancak inşaat sektörü tek başına bir sektör değil. Diğer sektörlerle de iç içedir. Organize sanayi bölgeleri, otomobil fabrikaları, tarım sektörü ve diğer bütün sektörler çalışmalı, üretmeli ki çalışan vatandaşlarımız inşaat sektörüne yönelsin. Umuyorum ki Bursa'ya özgü diğer sektörler çalışmaya başlayınca bunların mutlaka inşaat sektörüne yansıması olacaktır. Yavaş yavaş normalleşmemiz lazım artık. Meslektaşlarımız oturmaktan sıkıldılar. Belki virüse karşı tedbir alıyoruz ama psikolojik sıkıntıların da önüne geçmemiz lazım" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!